Hymon przenosi ciężar na rynek B2B
Obecnie, działalność B2B odpowiada za około 40% przychodów Hymona. Firma planuje, aby w 2028 roku ten kanał stanowił już aż 70% ich obrotów. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze – 100 własnym ekipom monterskim – Hymon jest w stanie realizować ponad 1.000 instalacji miesięcznie. Jak dotąd firma zakończyła ponad 80.000 instalacji i ma około 2,2% udziału w rozdrobnionym rynku OZE w Polsce.
Wyrośliśmy na rynku mikroinstalacji OZE i przez długie lata to był główny obszar działalności Hymona, natomiast od kilku lat przesuwamy się w kierunku nowych kanałów sprzedaży, w tym B2B. Coraz odważniej realizowaliśmy większe inwestycje i mamy już za sobą doświadczenia zarówno średnich, jak i dużych instalacji fotowoltaicznych. Największa zrealizowana przez nas farma fotowoltaiczna on-site ma 12 MW, co plasuje ją wśród największych tego typu instalacji w Europie.
– mówi Grzegorz Rutkowski, prezes Hymon Fotowoltaika.
Zmieniające się wymagania biznesu i wzrost świadomości ESG
Według Rutkowskiego, rynek indywidualny pozwoli się nasyca. Dowodem na to ma być stabilizacja zainteresowania fotowoltaiką i pompami ciepła w gospodarstwach domowych. Wzrasta za to, potrzeba inwestycji w OZE wśród odbiorców biznesowych.
Zainteresowanie przedsiębiorstw instalacjami fotowoltaicznymi wynika w dużej mierze z nowych regulacji ESG, które nakładają na firmy odpowiedzialność za źródła wykorzystywanej energii. W związku z tym, zrównoważone rozwiązania, jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii, zyskują na znaczeniu. Trend ten widać w szczególności w korporacjach międzynarodowych oraz polskim sektorze MŚP.
Ekspansja dzięki stabilnemu zapleczu finansowemu
Długofalowe plany wzrostu Hymona wspierają kluczowi akcjonariusze – Kajima i Griffin Capital Partners, którzy zapewniają stabilność finansową firmy. Kontrolując 70% udziałów, partnerzy ci umożliwiają Hymonowi realizację bardziej skomplikowanych projektów, które wykraczają poza instalacje PV. Jak podkreśla Rutkowski, dzięki ich wsparciu firma posiada „zabezpieczone środki na 2025 rok, realizowane są rozmowy na temat finansowania w długim terminie”.