Huragan Helena zniszczył małe miasteczko Spruce Pine, a skutki może odczuć cały świat

4 dni temu
Zdjęcie: Huragan Helena Spruce Pine


Spruce Pine, małe miasteczko w stanie Karolina Północna, nawiedził huragan Helena, a to może mieć poważne konsekwencje dla globalnego przemysłu półprzewodnikowego, bowiem okolica znana jest z wydobycia jednego z najczystszych na świecie kwarców, kluczowego surowca w produkcji chipów i paneli słonecznych. Nawalne deszcze, jakie przyniósł huragan, spowodowały powodzie, zniszczenia dróg i budynków, a także odcięcie dostaw prądu oraz wody.

Miasteczko Spruce Pine, którego populacja wynosi zaledwie 2194 mieszkańców, nie jest tylko kolejnym malowniczym miasteczkiem ukrytym w Appalachach. To miejsce ma strategiczne znaczenie na arenie międzynarodowej jako jedno z nielicznych źródeł kwarcu o wysokiej czystości, wykorzystywanego do produkcji półprzewodników oraz paneli słonecznych. W miarę jak świat stawia na odnawialne źródła energii i zaawansowane technologie, popyt na ten surowiec gwałtownie rośnie.

Źródło: Quartz Corporation

Tej czystości kwarc wydobywa się tylko w kilku miejscach na świecie

Tylko kilka miejsc na świecie, takich jak Rosja, Brazylia, Belgia (która ucierpiała w czasie ostatnich europejskich nawałnic) czy właśnie Spruce Pine, dostarcza kwarc o wymaganej czystości. Jednak to amerykańskie miasteczko wyróżnia się jako największy i najważniejszy dostawca. Wysokiej jakości kwarc jest niezbędny do produkcji wafli krzemowych, które stanowią fundament półprzewodników, a jakby tego było mało, potrzebny jest też w produkcji paneli fotowoltaicznych.

Huragan Helena zniszczył drogi dojazdowe do miasteczka, a liczne powalone drzewa odcięły Spruce Pine od świata. Z tego też powodu sytuacja w kopalniach, skąd wydobywany jest kwarc, jest na razie bardzo zagmatwana. Przedstawicielka Quartz Corporation, Mary Kristin Haugen, poinformowała, iż firma dopiero ocenia skalę zniszczeń i jest zbyt wcześnie, aby mówić o wpływie na produkcję kwarcu.

Helena nie jest więc jedynie lokalnym, amerykańskim kryzysem. Zniszczenia w Spruce Pine mogą mieć poważne reperkusje dla globalnej gospodarki. Przemysł półprzewodników oraz produkcja paneli słonecznych są ściśle związane z dostawami kwarcu o wysokiej czystości, a brak dostępu do tego surowca może zakłócić produkcję w różnych częściach świata.

Huragan Helena to nie pierwsza katastrofa, która nawiedziła Spruce Pine

Eksperci uspokajają, iż producenci półprzewodników prawdopodobnie posiadają zapasy, które mogą zapobiec krótkoterminowym zaburzeniom dostaw, jednak jeżeli miasteczko pozostanie odcięte przez dłuższy czas, przemysł półprzewodnikowy może ucierpieć. Podobne zakłócenia miały miejsce w 2008 roku, kiedy pożar w zakładzie oczyszczania kwarcu w Spruce Pine wyłączył na dłuższy czas dostawy z tego źródła.

Źródło: LG

Johannes Bernreuter, ekspert ds. energii słonecznej, zwraca uwagę, iż przedłużająca się przerwa w dostawach kwarcu może poważnie wpłynąć na podaż elementów niezbędnych do produkcji paneli fotowoltaicznych. Chiny, największy producent paneli słonecznych na świecie, są silnie uzależnione od importu kwarcu z tego właśnie regionu.

Lita Shon-Roy, prezes firmy badawczej TECHCET, śledzącej łańcuchy dostaw dla przemysłu półprzewodników od dwóch dekad, podkreśla, iż przemysł technologiczny powinien poważnie przemyśleć swoją zależność od tego jednego źródła surowca.

Za każdym razem, gdy pytałam, skąd można wziąć inny kwarc o takiej jakości, odpowiedź zawsze brzmiała: „A skąd inąd mamy go wziąć?” – mówi Shon-Roy.

Poszukiwania alternatywnych źródeł surowca trwają, ale jak dotąd nie znaleziono innego miejsca na świecie, które mogłoby dorównać kwarcowi z Karoliny Północnej pod względem jakości i czystości.

Źródło: npr

Idź do oryginalnego materiału