Sprzedaż pomp ciepła bije rekordy. Polska wśród liderów

1 rok temu

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, iż w związku z trwającym kryzysem energetycznym rekordy popularności bić będą pompy ciepła. Polska znajduje się wśród krajów, które już dziś obserwują gwałtowny wzrost zainteresowania tym źródłem ogrzewania. Sprzedaż, podobnie jak m.in. w Holandii, Włoszech i Austrii, uległa podwojeniu.

Przyszłości pomp ciepła przygląda się niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) zatytułowany “The Future of Heat Pumps”. Autorzy dokumentu wskazują, iż urządzenia te znacznie zyskują na popularności w związku z trwającym kryzysem energetycznym. A więc wysokimi cenami paliw kopalnych, takich jak gaz i węgiel, które gwałtownie wzrosły po agresji Rosji na Ukrainę.

Jak wynika z danych zamieszczonych w raporcie, 2022 rok zakończy się rekordem, jeżeli chodzi o sprzedaż pomp ciepła. Szczególnie widoczne jest to w Europie, gdy porównamy rok obecny z analogicznym okresem roku poprzedniego. Niektóre kraje, jak Polska, Holandia, Włochy i Austria, zaobserwowały podwojenie sprzedaży w I połowie roku.

Na dalszy wzrost wpłyną także cele klimatyczne Unii Europejskiej. Szacuje się, iż do 2030 roku sprzedaż pomp ciepła w UE sięgnąć może 7 milionów sztuk rocznie. Dla porównania, w 2021 roku sprzedano ich 2 miliony.

Kolor ciemnoniebieski – nowe budynki; kolor jasnoniebieski – istniejące budynki.
Prognozowana liczba rocznych instalacji pomp ciepła w Unii Europejskiej w mln sztuk w 2025 i 2030 roku, w porównaniu do 2021 roku. [Źródło: IEA, Licencja: CC BY 4.0]
  • Czytaj także: “To moje prywatne embargo na Putina”. Polacy na potęgę instalują pompy ciepła

Cele klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne

W komunikacie na temat raportu Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) zwraca uwagę na korzyści płynące z popularyzacji tego typu urządzeń. Samo ogrzewanie budynków odpowiada dziś bowiem za jedną trzecią zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej.

“Upowszechnienie technologii pomp ciepła, zgodnie z założeniami KE, mogłoby do 2025 r. zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz do celów grzewczych o prawie 7 mld m3. To mniej więcej tyle, ile wynosi ilość gazu ziemnego dostarczonego przez gazociąg transadriatycki w 2021 roku. Ta roczna oszczędność gazu wzrosłaby do co najmniej 21 mld m3 do 2030 roku, jeżeli cele klimatyczne UE zostaną osiągnięte” – podkreślono w komunikacie.

Pompy ciepła i oszczędności na kosztach energii

“Pompy ciepła będą miały najważniejsze znaczenie dla wysiłków zmierzających do zapewnienia wszystkim możliwości ogrzewania domów tej i następnej zimy, ochrony wrażliwych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przed wysokimi cenami oraz realizacji celów klimatycznych” – powiedział w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA, cytowany przez PORT PC. “Urządzenia te są niezbędnym elementem każdego planu redukcji emisji i zużycia gazu ziemnego, a także pilnym priorytetem w Unii Europejskiej w dzisiejszych czasach” – podkreśla Birol.

IEA zwraca uwagę na oszczędności dla gospodarstw domowych, które przestawią się na pompy ciepła, związane z dzisiejszymi wysokimi cenami paliw. Oszczędności te mogą wahać się od 300 dolarów rocznie w Stanach Zjednoczonych do 900 dolarów rocznie w Europie. Po aktualnym kursie to koło 4 tys. złotych oszczędności rocznie. Organizacja zwraca przy tym uwagę na konieczność realizacji programów wsparcia publicznego, które aktualnie dostępne są w 30 krajach świata.

Wśród wyzwań wskazano potrzebę rekrutacji i wykwalifikowania odpowiedniej liczby pracowników, przede wszystkim w zakresie montażu pomp ciepła. W 2030 roku zapotrzebowanie związane z dostarczeniem oraz instalacją tego rodzaju urządzeń wzrośnie do 1,3 mln osób na świecie. To niemal trzykrotny wzrost, w porównaniu z aktualną liczbą zatrudnionych.

  • Czytaj także: Przekwalifikowała się i montuje pompy ciepła. Innej kobiety w branży jeszcze nie spotkała

_

Całość przytaczanego raportu IEA dostępna jest tutaj.

Źródła: PORT PC, IEA

Zdjęcie: Virrage Images / Shutterstock.com

Idź do oryginalnego materiału