Stały rozwój branży ciepłowniczej pozwala na wprowadzenie coraz nowszych rozwiązań. Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania, które pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń, a przy tym sprzyjają ochronie środowiska. w tej chwili jedną z popularniejszych metod ogrzewania domu jest ogrzewanie na podczerwień. Jak działa ogrzewanie na podczerwień i kiedy warto się na nie zdecydować. Poznaj najważniejsze informacje, dotyczące stosowania tego typu ogrzewania i wybierz typ najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.
Podczerwień — co to jest?
Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne, w którym długość fal mieści się między światłem widzialnym a falami radiowymi, w przedziale od 780 nanometrów do 1 milimetra. Tego typu fale emituje każde ciało fizyczne, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego.
Powszechnie podczerwień stosowana jest w komunikacji (w tym w pilotach do sprzętów RTV), noktowizji, fotografii, meteorologii oraz astronomii. w tej chwili podczerwień coraz częściej stosuje się również w ogrzewaniu powierzchni użytkowych.
Obecnie wyróżnić można 3 typy promieniowania podczerwonego, określane jako bliskie, średnie i dalekie. Każde z nich wyróżnia się inną częstotliwością i znajduje swoje zastosowanie w innych okolicznościach.
[[kategoria:1586:6]]
Typy ogrzewania na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień jest stosunkowo nową metodą, która bazując na innowacyjnych rozwiązaniach, pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów.
IR-A
Fale krótkie sprawdzą się w szczególności podczas ogrzewania ogromnych powierzchni, w tym w szczególności hali produkcyjnych i magazynowych. To szybkie fale, które generują intensywne ciepło, jednak z uwagi na duże zużycie energii i generowanie ostrego światła, wymagają stosowania odpowiednich filtrów tłumiących.
Poza ogrzewaniem dużych przestrzeni krótkie fale podczerwieni sprawdzają się w rehabilitacji, do krótkotrwałego naświetlania wybranych części ciała i w komorach leczniczych, a także do utrzymywania odpowiedniej temperatury żywności.
IR-B
Fale średnie dedykowane do ogrzewania wybranych stref. Fale elektromagnetyczne B wydzielają mniej ciepła, co przekłada się na znacznie mniejszą ilość intensywnego światła. Dzięki temu metoda ta jest znacznie mniej energochłonna i bezpieczniejsza, do stosowania również w pomieszczeniach użytkowych.
IR-C
Fale długie, które warto stosować do ogrzewania domów, mieszkań i biur. W zależności od preferencji mogą stanowić podstawę ogrzewania lub dodatek, do już stosowanej formy grzewczej.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień składa się z wielu elementów, takich jak folie i maty grzewcze, grzejniki na podczerwień i panele grzewcze, które razem tworzą system ogrzewania. W zależności od preferencji systemem tym można ogrzewać zarówno podłogi, jak i sufity czy ściany.
Metoda ogrzewania na podczerwień jako nośnik wykorzystuje włókna węglowe, które powstają z użyciem najbardziej zaawansowanych technologii — nanotechnologii. To sprawia, iż tego typu ogrzewanie jest nie tylko wydajne, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia mieszkańców.
Ogrzewanie podczerwienią jest rozwiązaniem niemal całkowicie bezobsługowym. W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania węglowego nie wymaga dodatkowych działań ze strony mieszkańców. System grzewczy sterowany podczerwienią sam dostosowuje poziom grzania tak, by zapewnić optymalną temperaturę i komfort cieplny w budynku.
System ten sprawdza się szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz spadają znacząco poniżej zera. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego choćby krótkotrwały wyjazd może spowodować znaczące utraty ciepła i wyziębienie budynku. W systemach ogrzewania podczerwienią choćby podczas nieobecności mieszkańców ogrzewanie zapewnia odpowiednią temperaturę, sprawiając, iż powrót do domu stanowi prawdziwą przyjemność.
Najważniejsze elementy systemu grzewczego
Samowystarczalne systemy ogrzewania na podczerwień nie wymagają specjalistycznej konserwacji ani stosowania dodatkowych działań. Dodatkowo zwracają uwagę estetyką wykonania, dzięki czemu mogą pełnić funkcję ozdobną.
Każdy panel grzewczy składa się z następujących elementów:
- podstawy,
- ekranu odbijającego promieniowanie podczerwone,
- elementu grzejnego,
- sterownika,
- hartowanej szyby,
- ramki, skupiającej wszystkie elementy w spójną całość.
Wszystkie te elementy sprawiają, iż system grzewczy działa prawidłowo i niemal całkowicie bezawaryjnie. Co więcej, stosując tego typu ogrzewanie, na panelu można umieścić dowolną grafikę, która dodatkowo podkreśli wystrój wnętrz.
[[kategoria:1571:6]]
Jak działają promienniki podczerwieni?
Choć systemy grzewcze na podczerwień składają się z aż sześciu elementów, które działając wspólnie, zapewniają wysoką jakość ogrzewania, to elementem odpowiedzialnym za utrzymanie wysokiej temperatury jest promienniki podczerwieni. To właśnie w nim umieszczona jest grzałka lub pręt grzewczy, który może osiągać naprawdę wysokie temperatury, nieprzekraczające 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu promiennik podczerwieni emituje promieniowanie podczerwone, które jest nośnikiem ciepła.
Docierając do powierzchni ścian, mebli, podłóg i ciał osób przebywających w pomieszczeniu przyczynia się do wzrostu ich temperatury, również wówczas, gdy powietrze wewnątrz pomieszczenia jest zimne. To właśnie jest podstawową cechą wyróżniającą tego typu ogrzewanie. Systemy grzewcze na podczerwień nie ogrzewają powietrza bezpośrednio, a jedynie powierzchnie, które pochłaniając promieniowanie podczerwone, oddają ciepło do zewnątrz. Takie rozwiązanie znacząco poprawia komfort cieplny, który jest zauważalny również wówczas, gdy temperatura otoczenia jest niższa, w porównaniu do stosowania konwencjonalnego ogrzewania.
Wykorzystując konwekcję, czyli ruch powietrza, które się nagrzewa od przedmiotów, promienniki podczerwieni pozwalają na odczucie ciepła bezpośrednio po skierowaniu promiennika w odpowiednią stronę. Zastosowanie takiej technologii sprawia, iż choćby przy temperaturze powietrza w okolicach 19 stopni Celsjusza, komfort cieplny będzie zbliżony do tego, odczuwanego przy temperaturze 22 stopni Celsjusza w tradycyjnym ogrzewaniu.
Ogrzewanie podczerwienią — straty ciepła
Wykorzystując promienniki podczerwieni do ogrzewania domu, można znacząco zredukować straty ciepła. Według szacunków straty te potrafią być choćby o kilka procent niższe, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu.
Co więcej, promienniki podczerwieni wyróżniają się szybkością działania. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego po uruchomieniu grzania należy odczekać choćby do kilku godzin, aż powietrze osiągnie pożądaną temperaturę. W pierwszej kolejności gorąca woda musi wypełnić całą instalację grzewczą, a następnie musi stopień po stopniu podnieść temperaturę powietrza wewnątrz pomieszczenia. Promienniki podczerwieni działają niemal natychmiast, sprawiając, iż wychodząc z domu, można wyłączyć ogrzewanie, by następnie uruchomić go dopiero z chwilą powrotu do domu. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zużycia energii choćby o 30% w porównaniu do tradycyjnych kotłów elektrycznych i grzejników wodnych, które dla zapewnienia komfortu cieplnego muszą pracować bez przerwy.
Panele grzewcze na podczerwień
Chcąc zastosować promienniki podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, warto zdecydować się na płaskie panele grzewcze. Zwykle budowane są one z dwóch blach stalowych, między którymi znajdują się przewody grzejne, zabezpieczone niepalnym, odpornym na wysokie temperatury materiałem.
Podłączenie paneli grzewczych do instalacji elektrycznej sprawia, iż ich powierzchnia nagrzewa się, osiągając temperaturę w przedziale 80-90 stopni Celsjusza (niekiedy choćby powyżej 100), a następnie emituje promieniowanie podczerwone.
W zależności od preferencji możliwe jest zastąpienie tradycyjnych blach stalowych szklanymi taflami (np. w formie lustra), co pozwala na połączenie funkcjonalności z niesamowitą estetyką. W celu zwiększenia przekazywania ciepła można zdecydować się na zastosowanie paneli z termokwarcem lub termokryształem. Dla szczególnie wymagających klientów dostępne są płytowe promienniki podczerwieni pokryte powłoką, po której można malować. W ten sposób klient może zdecydować się na system ogrzewania podczerwienią z dowolnym malowidłem dekoracyjnym.
Ogrzewanie na podczerwień — rodzaje
- Panele w formie lustra — tego typu ogrzewanie sprawdza się w szczególności podczas aranżacji łazienek. Promiennik ciepła w panelach lustrzanych jest zintegrowany z lustrem, emitując ciepło bezpośrednio na stojącą przed nim osobę. Ogromne znaczenie w tym rozwiązaniu ma oszczędność miejsca. Grzejnik znajduje się bezpośrednio w tafli lustra, przez co nie ma potrzeby wydzielania dodatkowej przestrzeni na tradycyjny grzejnik. Co więcej, za sprawą stałego ogrzewania lustro nie paruje choćby podczas długich i gorących kąpieli, ponieważ stale jest ogrzewane.
- ogrzewanie na podczerwień w formie obrazu — to propozycja dla szczególnie wymagających klientów. Promiennik w formie obrazu pozwala nadać wnętrzu niezwykłego stylu. Takie artystyczne nadruki sprawiają, iż panele nie tylko spełniają swoje zadanie, dostarczając energię grzewczą, ale dodatkowo pozwalają podkreślić aranżację wnętrza.
- tablica na podczerwień — zdecydowanie jeden z najciekawszych wariantów ogrzewania. Panel grzewczy w formie tablicy pokryty jest warstwą matowego szkła, po którym można pisać. To wyjątkowe połączenie wygody i funkcjonalności, które sprawdzi się szczególnie w przestrzeniach biurowych.
- sufitowe ogrzewanie na podczerwień — zdecydowaną większość paneli grzewczych można montować zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Metoda ta sprawdzi się szczególnie w sypialni, ponieważ panel będzie roztaczał przyjemne ciepło bezpośrednio na łóżko.
Wybór ogrzewania nie należy do najprostszych. Na szczęście, liczne warianty sprawiają, iż z łatwością dobierzesz rodzaj ogrzewania, dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji. Jednak decydując się na ogrzewanie podczerwienią, musisz pamiętać o tym, by uwzględnić najważniejsze kryteria użytkowe.
[[kategoria:1585:6]]
Dobierz odpowiednią moc do powierzchni
Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty ogrzewania podczerwienią, należy zadbać o prawidłowy dobór mocy grzewczej do powierzchni mieszkania. Podstawowa zasada nakazuje, by na jeden metr sześcienny powierzchni zapewnić moc grzewczą w przedziale od 30 do 35 Watów. Taka wielkość pozwala zapewnić przyjemne ciepło, bez nadmiernych strat energii elektrycznej.
Przy zastosowaniu się do powyższej zasady można uniknąć ryzyka niedoborów mocy, a dodatkowo, koszty eksploatacji ogrzewania będą zauważalnie niższe. Jednak, aby mieć gwarancję dopasowania jak najlepszych systemów grzewczych, warto przed zleceniem montażu zasięgnąć porady eksperta. Specjalista nie tylko oceni nie tylko rozkład pomieszczeń, ale dodatkowo oceni poziom szczelności stolarki okiennej, co pozwoli na dobranie najlepszego wariantu.
Podczas dobierania odpowiedniej mocy ogrzewania podczerwienią nie można nie wspomnieć o prądzie elektrycznym. Jedną z podstawowych zasad stosowania ogrzewania podczerwienią jest przekształcenie zużytego prądu w promieniowanie podczerwone, które w efekcie zapewni ciepło. Z uwagi na specyficzny klimat panujący w Polsce, sezon grzewczy może trwać choćby do siedmiu miesięcy. Przez cały ten czas, dla utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego konieczne jest wspomaganie się ogrzewaniem.
Samodzielne kalkulacje mocy do powierzchni mieszkania nie należą do najprostszych i łatwo można popełnić błąd. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wsparcie specjalistów, którzy przeprowadzili już nie jedną kalkulację. W ten sposób zyskasz gwarancję, iż zastosowano najlepszą metodę ogrzewania, która zapewni Ci ciepłą podłogę choćby w najostrzejszą zimę.

Zakładania ogrzewanie podłogowego
Ogrzewanie podłogowe na podczerwień — koszt instalacji
Wysokie koszty instalacji konwencjonalnych systemów grzewczych sprawiły, iż niechętnie spoglądamy na innowacyjne rozwiązania, spodziewając się jeszcze wyższych opłat. Tymczasem ogrzewanie na podczerwień wykorzystujące promienniki podczerwieni jest nie tylko wyjątkowo wydajnym rozwiązaniem, ale również umiarkowanym cenowo.
Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto rozważyć przykład budowy domu o powierzchni 150 m2. Przed rozpoczęciem kalkulacji należy pamiętać, iż na ostateczny koszt ogrzania domu wpływać będą nie tylko zastosowane mechanizmy, ale również szereg innych czynników, które wpływają na energooszczędność ogrzewania płaszczyznowego. Wśród tych najistotniejszych wyróżnić można:
- termoizolacyjność, w tym materiały wykorzystane do budowy domu,
- szczelności stolarki okiennej,
- dodatkowe ocieplenie budynku — ogrzewanie na podczerwień budynków, w których nie zastosowano ocieplenia, w zaledwie kilka lat stanie się nieopłacalne,
- kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie (w przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych),
- oczekiwanie odnośnie pożądanej temperatury powietrza.
Choć poszczególne ceny materiałów nie są wysokie, to decydując się na ogrzewanie na podczerwień, należy przygotować się na wydatek rzędu 20 – 30 tysięcy złotych, bez kosztów montażu.
Całościowy koszt instalacji bazującej na ogrzewaniu podczerwienią różni się, w zależności od zastosowanego rozwiązania. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, pod panelami lub deską warstwową. Wówczas należy zakupić folie grzewcze dopasowane do wybranego typu wykończenia. W przypadku paneli laminowanych wystarczające okażą się folie grzewcze HD-G. Całkowity koszt materiału wyniesie wówczas ok. 18 000 zł bez montażu. W przypadku desek wielowarstwowych lub paneli winylowych konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych folii HD-PRO, których koszt wyniesie ok. 30 000 zł.
Nieznacznie droższe będzie zastosowanie ogrzewania montowanego pod wylewką. Decydując się na akumulacyjny system grzewczy konieczne jest zastosowanie folii grzewczych HD-EPL, których koszt (dla domu o powierzchni 150m2) bez montażu i termostatów wyniesie ok. 31 000 zł.
Choć koszt ogrzewania foliami nie wydaje się nadmiernie wygórowany, biorąc pod uwagę wyłącznie nowoczesne systemy grzewcze, to nie ulega wątpliwości, iż w niektórych przypadkach, zakup paneli grzewczych może się okazać nieopłacalny. Rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku starych i kiepsko ocieplonych budynków.
[[kategoria:1560:6]]
Panele grzewcze — koszt eksploatacji
Decydując się na montaż ogrzewania na podczerwień, należy pamiętać, iż jest to ogrzewanie elektryczne. To sprawia, iż przy obecnych, wysokich cenach prądu elektrycznego odczujemy uzyskaną na instalacji systemu oszczędność dopiero po około 15-20 latach. Warto jednak pamiętać, iż po tym czasie tradycyjne grzejniki i piele na paliwo stałe, będą wymagały wymiany, a co za tym idzie, poniesienia kolejnych inwestycji.
Chcąc oszacować koszty miesięczne ogrzewania podłogowego, wykorzystującego promiennik podczerwieni, należy przede wszystkim ustalić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Szacuje się, iż koszt ogrzewania podczerwienią mieści się w przedziałach 1,60 do 5,13 zł brutto za 1m2 do limitu 2000 kWh. Z kolei, powyżej tego limitu koszt ogrzewania 1m2 wynosić będzie od 2,60 do 8,50 zł brutto. Do kosztów energii elektrycznej należy doliczyć opłaty stałe mieszczące się w przedziale od 25 do 60 zł brutto.
Aby ułatwić wyliczenia, przyjmuje się następujące roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą:
- 50 – 70 kWH/m2 w przypadku domów energooszczędnych,
- 140 – 160 kWh/m2 w przypadku starszych, ocieplonych domów,
- 170 – 200 kWh/m2 w przypadku starszych, nieocieplonych domów.
Powyższe szacunku pozwalają zauważyć, iż urządzenia grzewcze działające na podczerwień wygeneruje miesięczny koszt na poziomie 265 do choćby 1335 zł brutto w okresie grzewczym. Koszty miesięczne ogrzewania domu o powierzchni 150m2 mogą być naprawdę wysokie, a przy uwzględnieniu 7-miesięcznego, roczny koszt ogrzewania podczerwienią może wynieść choćby do 9 345 zł brutto.
Aby obniżyć roczny koszt ogrzewania podczerwienią, warto zadbać o odpowiednią termomodernizację budynku. W przypadku domów energooszczędnych koszty ogrzewania będą znacznie niższe, również w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania.
Ogrzewanie podczerwienią jako dodatek do ogrzewania tradycyjnego
W domach i mieszkaniach, w których już istnieje tradycyjne ogrzewanie, można zdecydować się na ogrzewanie uzupełniające, wykorzystujące promienniki podczerwieni. Najprostszy panel grzewczy o powierzchni 60 × 60 i mocy 2-3 kW kosztuje około 600 zł i pozwala ogrzać niewielkie pomieszczenie. Zdecydowanie więcej trzeba zapłacić za panel grzewczy dekoracyjny, np. w postaci lustra, czy ozdobnego obrazu. Ich ceny mogą się wahać w okolicach 1500 zł.
Alternatywnie można zdecydować się na montaż przenośnych promienników ciepła. Tego typu ogrzewanie elektryczne zalecane jest w szczególności do osuszenia świeżo postawionego budynku, zagrzania długo nieużywanych pomieszczeń lub w celu stworzenia przyjemnych warunków na terenach zewnętrznych.
Przenośne promienniki podczerwieni występują w formie nagrzewnicy, która wyposażona została w węglowy lub kwarcowy pręt grzewczy, za którym znajduje się odbłyśnik, odbijający promieniowanie cieplne. W zależności od modelu ich cena waha się w graniach od 200 do ponad 1000 zł, a ich żywotność zwykle wynosi około 5000 godzin.
Główne zalety stosowania ogrzewania na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień uznawane jest za jedno ze skuteczniejszych rozwiązań, pozwalających na równomierne ogrzanie pomieszczenia, przy stosunkowo niskich kosztach. Właśnie dlatego coraz więcej osób, podczas termomodernizacji domu decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety stosowania ogrzewania na podczerwień:
- prosta instalacja — pełną termomodernizację domu można przeprowadzić w zaledwie 2 dni,
- system nie ogrzewa powietrza, przez co w okresie grzewczym nie dochodzi do nadmiernego przesuszenia powietrza,
- inteligentne sterowanie obniża zużycie prądu,
- nie wymaga kominów, co pozwala na znaczące zredukowanie kosztów związanych z jego budową oraz późniejszym utrzymaniem,
- pozwala na poprawę samopoczucia, szczególnie osób ze stwierdzoną alergią oraz chorych na astmę — system ogrzewania dzięki paneli grzewczych nie powoduje unoszenia kurzu i roztoczy,
- system nie wymaga stosowania rur, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, a przy tym daje większe możliwości aranżacyjne,
- ogrzewanie dzięki paneli grzewczych pozwala znacznie szybciej nagrzać pomieszczenia, roztaczając przyjemne ciepło,
- niskie temperatury pracy systemu pozwalają na znaczące zwiększenie trwałości podłóg, a także na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej,
- folie grzewcze stosowane w ogrzewaniu na podczerwień pozwalają zapewnić maksymalną trwałość systemu, sprawiając, iż ten bez zbędnego serwisowania będzie służył przez długie lata.
Wady ogrzewania na podczerwień
Choć ilość zalet ogrzewania na podczerwień jest naprawdę imponująca, to nie da się ukryć, iż system ten nie jest bez wad. Najpopularniejsze wady ogrzewania podczerwienią to:
- system nie zapewnia zaopatrzenia w CWU — choć ogrzewanie podłogowe na podczerwień wprowadza do domu przyjemne ciepło, to nie zapewnia dostępu do ciepłej wody. To sprawia, iż decydując się na taką formę ogrzewania, konieczne jest poprowadzenie dodatkowej instalacji podgrzewającej wodę.
- promiennik podczerwieni nie działa po odłączeniu zasilania — to sprawia, iż choćby krótkotrwałe wyłączenie prądu skutkować będzie obniżeniem temperatury. Promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, a jedynie przedmioty i osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Brak działania systemu skutkuje brakiem nagrzewania.
- promienniki podczerwieni mogą być szkodliwe dla niektórych osób — niektóre dolegliwości zdrowotne stanowią przeciwwskazanie dla stosowania promienników podczerwieni. Wśród tych najważniejszych wymienić można nadciśnienie krwi oraz inne dolegliwości układu krążeniowego, żylaki, objawy paraliżu, gorączka, ostre stany zapalne, zanurzenia wrażliwości, w tym po ukończonym leczeniu chorób skórnych.
- nie zawsze ekologiczny — poziom ekologiczności ogrzewania na podczerwień zależy przede wszystkim od źródła zasilania. O ile w przypadku energii elektrycznej pozyskiwanej z własnej fotowoltaiki lub innych źródeł odnawialnych może sprawić, iż rozwiązanie to jest w pełni ekologiczne, tak promienniki podczerwieni zasilane tradycyjnym prądem wytwarzanym z elektrowni węglowej sprawiają, iż system ten nie jest przyjazny środowisku.
Montaż ogrzewania podłogowego na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień wyróżnia się prostotą montażu. Z uwagi na brak skomplikowanych wytycznych i procedur, realizacją tego zadania można się zająć samodzielnie, wykorzystując dołączoną instrukcję montażu.
Panele infrared montowane na ścianie wymagają jedynie zapewnienia odpowiedniego podparcia i dostępu do źródła zasilania. Jednak zgodnie z zaleceniami producentów ogrzewanie w formie fal elektromagnetycznych warto zlecić fachowcom, którzy zadbają o najwyższą wydajność i fachowy montaż.
Ogrzewanie podczerwienią jako skuteczna metoda ogrzewania elektrycznego
Wybór ogrzewania do domu lub mieszkania jest jedną z kluczowych decyzji, jakie należy podjąć jeszcze na etapie budowy. Ogrzewanie na podczerwień, mimo iż w tej chwili nie jest popularną metodą ogrzewania pomieszczeń, z roku na rok zyskuje na popularności. Głównie, z uwagi na brak konieczności wydzielenia odrębnego pomieszczenia na kotłownię, jak ma to miejsce w przypadku paliw stałych.
Konieczność wydzielenia odrębnego pomieszczenia ma znaczenie szczególnie w przypadku niewielkich domów, w których istotny jest każdy metr.
Decydując się na ogrzewanie na podczerwień, nie ma również konieczności tworzenia rozbudowanej dokumentacji administracyjnej. Elektryczne ogrzewanie wykorzystujące fale elektromagnetyczne to jeden z większych atutów tego rozwiązania. Ogranicza się wyłącznie do zakupu i późniejszego montażu paneli.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a także znając najważniejsze wady i zalety stosowania ogrzewania na podczerwień, można z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż podczerwień wydaje się jednym ze skuteczniejszych sposobów na ogrzanie domu.
Właściwości prozdrowotne ogrzewania na podczerwień
Choć niewątpliwie główną zaletą ogrzewania na podczerwień jest wysoka nośność cieplna, to nie można nie wspomnieć o adekwatnościach zdrowotnych takiej formy ogrzewania. Promieniowanie podczerwone od lat wykorzystywane jest w medycynie, szczególnie w fizjoterapii i rehabilitacji. Ekspozycja na podczerwień poprawia krążenie krwi, poprawiając ukrwienie i przyspieszając gojenie się ran.
Regularne naświetlanie podczerwienią sprawdza się w szczególności podczas leczenia bólu mięśni, a także w bólach reumatycznych, po przebytych kontuzjach i urazach. Ten rodzaj ogrzewania warto zamontować w domach i mieszkaniach, w których przebywają dzieci i osoby starsze, a także alergicy i osoby ze schorzeniami układu ruchu.
Grzejniki na podczerwień opinie
Choć ogrzewanie na podczerwień jest stosunkowo nową metodą, która jeszcze nie weszła na stałe w standardy budownictwa, to coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie właśnie tej formy ogrzewania. Możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu i niższe zużycie energii sprawiają, iż warto wziąć pod uwagę właśnie tę formę ogrzewania już na etapie budowy domu.