Grożą nam „dzielnice zombie”? W Polsce zatrzymano kolejną osobę z fentanylem

1 miesiąc temu
Zdjęcie: groza-nam-„dzielnice-zombie”?-w-polsce-zatrzymano-kolejna-osobe-z-fentanylem 


W Polsce rośnie świadomość na temat niebezpieczeństw związanych z fentanylem, silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym. Jak podkreśla insp. Katarzyna Nowak, rzecznik Komendy Głównej Policji, aktualnie jesteśmy na etapie profilaktyki, co pozwala zapobiec scenariuszom, które obserwujemy w Stanach Zjednoczonych – powstaniu tzw. „dzielnic zombie”.

Fentanyl: Szerząca się Plaga

Fentanyl, środek który od lat sieje spustoszenie w USA, trzeci rok z rzędu zabija ponad 100 tysięcy Amerykanów. W Polsce temat ten zyskuje na znaczeniu w mediach w związku z coraz częstszymi przypadkami zatruć i zgonów z powodu zażycia fentanylu kupionego na czarnym rynku. Wcześniej podobne przypadki notowano w innych krajach europejskich.

Środki Zaradcze

Policja podejmuje liczne działania w celu zwalczania nielegalnego obrotu fentanylem. W wyniku prowadzonych operacji zabezpieczono ok. 300 gramów tej substancji. W porównaniu do innych narkotyków, jest to niewielka ilość, jednak jej potencjalne skutki są wyjątkowo groźne.

Fentanyl, stosowany pod nadzorem lekarza, jest substancją, która pomaga ciężko chorym w walce z bólem. Jednak niekontrolowane użycie, szczególnie środków nabytych na czarnym rynku, może prowadzić do śmierci z przedawkowania.

Przypadki i zatrzymania

Policjanci z Żuromina zatrzymali 39-latka z plastrami fentanylowymi, z których można było pozyskać ponad 250 porcji wystarczających do odurzenia. Mężczyzna został aresztowany, a policja bada, jak wszedł w posiadanie tych substancji oraz nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. dotyczy nielegalnego handlu fentanylem w Żurominie i obejmuje już sześć osób. Wśród zatrzymanych jest m.in. 55-letni Jarosław D., który miał uczynić z tego procederu stałe źródło dochodu. W przypadku dwóch podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Skutki społeczne i zdrowotne

Fentanyl, będący jednym z najsilniejszych opioidów, znajduje się najwyżej na tzw. drabinie analgetycznej WHO. Stosowany jest głównie do zwalczania bólu nowotworowego oraz w intensywnej terapii. Jego nielegalny obrót stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego .

Prawo i kontrola

Zgodnie z art. 56. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za przestępstwa związane z obrotem znaczną ilością środków odurzających grozi kara więzienia od 2 do 12 lat. Sprzedaż fentanylu jest ściśle kontrolowana i ewidencjonowana, a jego nielegalny obrót odbywa się najczęściej poprzez fałszywe recepty lub kradzieże .

Podsumowanie

Nagłośnienie problemu fentanylu w Polsce jest najważniejsze dla zapobiegania katastrofalnym skutkom, jakie obserwujemy w innych krajach. Dzięki skutecznym działaniom policji i szeroko zakrojonym kampaniom profilaktycznym, Polska ma szansę uniknąć najgorszych scenariuszy i skutecznie walczyć z tym niebezpiecznym narkotykiem.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Continued here:
Grożą nam „dzielnice zombie”? W Polsce zatrzymano kolejną osobę z fentanylem

Idź do oryginalnego materiału