Greenvolt rozwija agrofotowoltaikę we Francji. To projekt o mocy 26,8 MW

3 godzin temu
Czas1 min

Grupa Greenvolt, poprzez swoją spółkę Greenvolt Power, zabezpieczyła 20-letnią taryfę na realizację innowacyjnego projektu agrofotowoltaicznego we Francji. Inwestycja o mocy 26,8 MWp została wyłoniona w ramach przetargu zorganizowanego przez Francuską Komisję Regulacji Energetyki (CRE), w którym łącznie przyznano 500,6 MW mocy dla projektów fotowoltaicznych, wodnych i wiatrowych.

Instalacja powstanie w miejscowości Montesquieu-Volvestre na południe od Tuluzy w regionie Oksytania, na obszarze 25 hektarów. Projekt wyróżnia się kompleksowym podejściem do zrównoważonego rozwoju, łącząc produkcję energii odnawialnej z hodowlą zwierząt. Na terenie instalacji planowany jest wypas stada 500 owiec rasy Romane w systemie rotacyjnym.

Pod względem technicznym, instalacja będzie wyposażona w 39 400 dwustronnych paneli fotowoltaicznych zamontowanych na ruchomych konstrukcjach śledzących ruch słońca. Przewidywana roczna produkcja energii na poziomie 40,67 GWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 10 000 gospodarstw domowych.

João Manso Neto, CEO Grupy Greenvolt, podkreślił wyjątkowość projektu: „Pokazuje, iż można skutecznie łączyć produkcję energii odnawialnej z ochroną bioróżnorodności oraz działalnością rolniczą i hodowlaną. Otrzymanie długoterminowej taryfy dla jednego z największych zatwierdzonych projektów to świetna wiadomość.”

Projekt, realizowany we współpracy z firmą NovaFrance Energy, wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania terenem. System rotacyjnego wypasu, dostosowany do zmian sezonowych, wraz z infrastrukturą wodną, ma na celu nie tylko zapewnienie dobrostanu zwierząt, ale także poprawę jakości i ilości produkcji paszy oraz wydłużenie okresu wegetacji roślin. Konstrukcje fotowoltaiczne będą dodatkowo pełnić funkcję naturalnej osłony dla zwierząt podczas wypasu.

Inwestycja wpisuje się w szerszą strategię Grupy Greenvolt, która w tej chwili działa w 20 regionach geograficznych w Europie, Ameryce Północnej i Azji, rozwijając projekty w obszarze biomasy, wielkoskalowych instalacji odnawialnych oraz energetyki rozproszonej, z łącznym portfolio projektów sięgającym 9,3 GW.

Idź do oryginalnego materiału