Poprawa komfortu korzystania z obiektu oraz obniżenie kosztów eksploatacji są głównymi celami trwającej modernizacji Wodnego Centrum Rekreacji w Świebodzicach. W środę podsumowano dotychczas zrealizowane prace w ramach inwestycji, a także przedstawiono plany na przyszłość.
Wśród najważniejszych z dotychczas wykonanych prac burmistrz Świebodzic wymienia montaż instalacji fotowoltaicznej, budowę magazynu energii elektrycznej, a także zainstalowanie pomp ciepła do podgrzewania wody. – Fotowoltaika, która została zainstalowana na obiekcie, to trzy elementy po 50kW. Daje nam to 150kW dla naszego obiektu, co pozwoli nam na zabezpieczenie blisko 40% zapotrzebowania w energię elektryczną. Ośrodek Sportu i Rekreacji w poprzednich latach wydatkował na energię elektryczną około 800 tys. złotych. Teraz wydajemy blisko 500 tysięcy, z czego 30-40% będziemy mogli wykorzystać z naszej fotowoltaiki – podkreśla burmistrz Paweł Ozga.
Jak przekonuje prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji, efekty modernizacji będą odczuwalne dla wszystkich użytkowników. – Instalacja fotowoltaiki pomoże nam obniżyć koszty użytkowania. Przełoży się to przede wszystkim na koszty biletów. Nie będziemy musieli podążać za inflacją, która w ostatnich latach bardzo mocno galopuje – było to przekładane na klientów. Chcemy tego uniknąć. Chcemy, być może, w przyszłości choćby obniżyć ceny naszych usług, żeby jeszcze bardziej zachęcić klientów do odwiedzania Wodnego Centrum Rekreacji – mówi prezes Jarosław Pizuński.
Dzięki realizacji inwestycji obiekt zyskał również nowy system wentylacyjny, który ma wpłynąć na poprawę komfortu użytkowników, a także pozwoli na przyjęcie większej liczby gości. – Podczas przerwy technologicznej przeprowadziliśmy też szereg bardzo istotnych dla funkcjonowania tego obiektu napraw i modernizacji. Bardzo pożądana przez naszych klientów była rozbudowa strefy saun. W tej chwili mamy całkowicie nową strefę saun, która może pomieścić jeszcze więcej osób. Została ona połączona z tężnią solną, z której w przeszłości w ogóle nie było dostępu ze strefy saun. W tej chwili stała się jej integralną częścią – opisuje Pizuński.
Obecnie trwa rozbudowa siłowni i centrum fitness. – Rozbudowa będzie kosztowała około 1,5 mln złotych. Zakończenie tej inwestycji ma nastąpić pod koniec lutego przyszłego roku, ale pragniemy przyspieszyć ten termin na wszystkie możliwe sposoby, żeby otworzyć siłownię już w grudniu – może na Mikołaja lub na święta – zapowiada burmistrz Ozga. Są też plany dalszych inwestycji na terenie wodnego kompleksu. – Planowane są inwestycje obejmujące rozbudowę całego basenu o strefę zewnętrzną. W kuluarach rozmawiamy o wykonaniu wodnego placu zabaw – na wzór tego, który powstał w Jedlinie-Zdroju. Dlaczego tego nie zrobić, o ile mamy takie możliwości? – wskazuje prezes OSiR.
Łączna wartość całego projektu to ponad 7,6 mln złotych, z czego blisko 6,9 mln złotych pokryje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.




















/mn/
fot. Adrian Pietraszek