Gorzów Wlkp. Rozpoczął się nabór pomysłów do budżetu obywatelskiego

1 tydzień temu

Jak poinformowała dyr. Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska, do wydania w budżecie obywatelskim na 2026 r. zapisano około 8,7 mln zł w 12 kategoriach rejonowych, oświatowej i ogólnomiejskiej.

Liczą się pomysły

Do budżetu obywatelskiego można zgłosić pomysł dotyczący zagospodarowania pobliskiego terenu zielonego, remontu ulicy czy chodnika, budowy placu zabaw, stworzenia parku kieszonkowego czy organizacji wydarzeń kulturalnych lub zawnioskować o coś innego. Zadanie musi być zlokalizowane na terenie będącym własnością miasta.

Procedura wyboru

Wnioski ocenią urzędnicy. Następnie lista zadań zostanie opublikowana na stronie internetowej miasta. Po publikacji wykazu zgłoszonych zadań wraz z ich ocenami będzie 14 dni na złożenie odwołania. Magistrat będzie miał siedem dni, by odnieść się do odwołania.

We wrześniu i październiku dla każdej z kategorii odbędą się spotkania dyskusyjne. Podczas nich mieszkańcy będą mogli lepiej poznać zgłoszone zadania i zdecydować, czy wybiorą zadania bezpośrednio do realizacji, łącząc je w jeden większy pakiet.

Jeśli na tych spotkaniach nie dojdzie do porozumienia, to w październiku odbędzie się głosowanie, a o wygranej zdecyduje liczba głosów oddanych na dany projekt lub pakiet projektów. Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone do końca października.

Będzie maraton pisania wniosków

28 stycznia odbędzie się spotkanie informacyjne z urzędnikami na temat budżetu obywatelskiego. Z kolei na 4 lutego zaplanowano tzw. maraton pisania wniosków.

Gorzowski budżet obywatelski działa od 2012 r. Od tego czasu przeszedł wiele zmian i wciąż jest udoskonalany. Procedura została wzbogacona o podział miasta na rejony, podział zadań na kategorie czy elektroniczny system obsługujący ten proces. Do 2024 r. zrealizowano ponad 300 zadań zgłoszonych przez mieszkańców.

Idź do oryginalnego materiału