Dwie osoby poniosły śmierć, 155 doznało ciężkich obrażeń (np. złamania kości, urazy kręgosłupa, utrata przytomności) – tak wynika z podsumowania roku opracowanego przez Grupę Sudecką GOPR. Z roku na rok wypadków jest coraz mniej, ale ratownicy przez cały czas mają dużo pracy. W styczniu ruszyła rekrutacja.
W ubiegłym roku ratownicy z Grupy Sudeckiej GOPR pomogli 286 osobom. Jak wynika ze statystyk, z roku na rok interwencji jest coraz mniej.
– Jest to kolejny rok z nieznaczną tendencją spadkową (2023 – 296, 2022 – 303, 2021 – 313). Ratownicy poświęcili łącznie 30114 godzin na służbę górską, w tym 1431,5 godziny na działania ratunkowe. 9916 godzin to łączny czas spędzony na szkoleniach, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich
– przekazał Mateusz Kaszubski z Komisji ds. Promocji Grupy Sudeckiej GOPR.
W 2024 roku dwie osoby poniosły śmierć podczas wędrówki przez Sudety – to dwóch mężczyzn, którzy idąc pod koniec stycznia zboczem Śnieżki zsunęli się do Kotła Łomniczki tzw. rynną śmierci. W ciągu roku 70 turystów doznało lekkich obrażeń, a 155 ciężkich.
– Dominowały wypadki typowo turystyczne (173), z udziałem rowerzystów górskich (56), paralotniarzy (10), narciarzy biegowych i skiturowych (8). Pozostałe wypadki (39) to m.in. zabłądzenia czy wypadki wspinaczkowe. 4 razy do transportu poszkodowanych wzywane było Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
– przekazał Mateusz Kaszubski.
Aplikacja „Ratunek” – trzy kliknięcia ratujące życie
Bezpłatna aplikacja Ratunek to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służy ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.
Funkcje aplikacji Ratunek:
- WEZWANIE POMOCY – łączy Cię ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym w górach (TOPR, GOPR) lub nad wodą (WOPR, MOPR).
- AUTOMATYCZNA LOKALIZACJA POTRZEBUJĄCEGO POMOCY – już w trakcie rozmowy z ratownikiem (w systemie Android) lub bezpośrednio po niej (w systemie Windows, iOS), służby ratunkowe otrzymują SMS z informacją o Twojej lokalizacji. Ratownicy wiedzą więc z dokładnością do 3 metrów, gdzie Ciebie szukać, choćby wtedy, gdy Ty sam nie wiesz, gdzie się znajdujesz.
- KSIĄŻECZKA MEDYCZNA – przekazuje ratownikom wpisane przez Ciebie ważne informacje o stanie Twojego zdrowia, przydatne w sytuacji ratunkowej oraz kontakt do osoby, którą chcesz by powiadomili o wypadku.
Co dzięki aplikacji Ratunek zyskują ratownicy?
- Szybko poznają lokalizacje osoby wzywającej pomoc. Po wezwaniu mogą też sprawdzić czy i jak poszkodowany się przemieszcza.
- Informacje o stanie baterii w telefonie osoby wzywającej pomoc.
- Możliwość zadzwonienia lub wysłania SMS-a do poszkodowanego.
- Na żądanie dostęp do danych o stanie zdrowia poszkodowanego, zawartych w Książeczce Medycznej.
Aplikację Ratunek można pobrać zarówno na urządzenia z systemem >>Android, jak i >>iOS.
Oprócz aplikacji warto znać i zapisać dwa dedykowane numery ratunkowe do Centrów Koordynacji Ratownictwa, zarówno wodnego – 601 100 100, jak i górskiego – 601 100 300. Są dostępne przez cały rok, 24 godziny na dobę. Należy jednak pamiętać, iż są to numery alarmowe i powinny być używane jedynie w przypadku zagrożenia. Nieuzasadnione blokowanie linii alarmowej, może uniemożliwić kontakt z ratownikami osobom, które w tym czasie mogą potrzebować pilnej pomocy.
Zostań ratownikiem GOPR
Od stycznia rozpoczął się nabór do GOPR. Aby rozpocząć służbę, należy zdać egzamin. Spotkanie informacyjne odbędzie się 24 stycznia o godz. 18 w Centralnej Stacji Ratunkowej w Wałbrzychu przy ul. Poznańskiej 6 i w Stacji Ratunkowej w Międzygórzu przy ul. Śnieżnej 23C. Egzamin zaplanowano na weekend 22 i 23 marca w Masywie Śnieżnika.
Centrala Grupy Sudeckiej GOPR znajduje się w Wałbrzychu, ratownicy dyżurują też w Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu. W zimie można ich też spotkać przy kompleksach narciarskich. Działają na obszarze 2,4 tys. km kw. Ich rejon działań to m.in. Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy.
Fot. walbrzyska.gopr.pl
Polecamy
Gdzie znajdziesz pracę? WUP opublikował najnowszy Barometr Zawodów
Ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielęgniarze, a także nauczyciele, stolarze i kierowcy autobusów - to będą w tym roku najbardziej poszukiwane...
Czytaj więcejDetails