Gmina Świdnica na spotkaniu miast partnerskich w Lampertheim [FOTO]

6 godzin temu

Na Europejskim Spotkaniu Miast Partnerskich w Lampertheim rozbrzmiewały różne języki, jednak to partnerskie relacje i przyjaźń okazały się kluczem do wzajemnego zrozumienia, budując mosty porozumienia i wzajemnej pomocy ponad barierami językowymi. Do Niemiec przyjechały delegacje z miast partnerskich: Adrii (Włochy), Maldegem (Belgia), Ermont i Dieulouard (Francja) oraz gminy Świdnica (Polska). Wydarzenie miało na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej i promowanie aktywnego udziału obywateli w życiu społecznym przy wsparciu narzędzi cyfrowych – informuje Urząd Gminy Świdnica.

Centralnym punktem wydarzenia była debata burmistrzów pięciu partnerskich gmin, która odbyła się w ratuszu w Lampertheim z udziałem wójta gminy Bartłomieja Strózika. Tematem przewodnim dyskusji było wzmacnianie udziału obywateli w życiu społeczności lokalnych z wykorzystaniem usług cyfrowych. Burmistrzowie dzielili się przykładami dobrych praktyk z własnych miast i gmin, prezentowali narzędzia i platformy wspierające udział społeczeństwa cyfrowego w inicjatywach lokalnych, a także rozważali możliwości wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych na szczeblu lokalnym.

Zanim jednak to nastąpiło, przedstawiciele wszystkich miast partnerskich uczestniczyli w symbolicznym odsłonięciu kamiennych bloków na Placu Europejskim, symbolizujących miasta partnerskie.

Znajdujemy się na Placu Europejskim – to już pierwszy znak naszej więzi z Europą. Flagi, które powiewają tu przez cały rok, są dedykowane naszym miastom partnerskim. Ich kolory to barwy narodowe państw europejskich, z którymi jesteśmy związani. Całość dopełnia flaga Unii Europejskiej. Dziś chcielibyśmy zaprezentować kolejne wyrazy uznania naszym miastom partnerskim. One nie tylko wskazują kierunki i odległości do naszych miast partnerskich, ale także zachęcają do spotkania i rozmowy. Dziękuję Fundacji Obywatelskiej, państwu Urszuli i Erichowi Maier, państwu Elżbiecie i Peterowi Liermann, panu Hansowi Schlatter, panu Mariusowi Schmidt, panu Borysowi Boxheimer – który wykonał i obrobił piaskowiec, oraz panu Dennisowi Nawar. Ja również przyczyniłem się do powstania tego projektu i cieszę się, iż dziś wspólnie z państwem mogę oddać tę rzeźbę do użytku publicznego – mówił burmistrz Gottfried Störmer.

Partnerstwo między miastem Lampertheim, a gminą Świdnica zostało oficjalnie przypieczętowane podpisaniem umowy 18 lutego 2006 roku (w Lampertheim) i 18 marca 2006 roku (w Krzyżowej). Z jednej strony opierało się ono na ogólnej idei budowania przyjaźni z sąsiednimi krajami Europy, z drugiej zaś na podkreśleniu istniejących powiązań między tymi dwoma gminami. Powiązanie to wynikało z relacji honorowego obywatela Lampertheim – Alfreda Delpa, znanego działacza ruchu oporu w nazistowskiej Rzeszy oraz członka „Kręgu z Krzyżowej”. Jego udział w kształtowaniu Nowych Niemiec po jeszcze nieprzewidywalnym końcu III Rzeszy odbywał się właśnie w „Kręgu z Krzyżowej”, wspólnie z gospodarzem, hrabią von Moltke oraz znanymi osobistościami, będącymi współtwórcami wolności i demokracji. Wielu członków „Kręgu z Krzyżowej” zostało zamordowanych przez nazistów.

Wzruszającym momentem Europejskiego Spotkania Miast Partnerskich było wręczenie wieloletniej wójt gminy Świdnica, a w tej chwili radnej powiatu świdnickiego Teresie Mazurek „Złotej Odznaki Miasta Lampertheim w uznaniu za jej pracę na rzecz partnerstwa obu gmin.

Cechą szczególną tegorocznego spotkania było zakwaterowanie uczestników u rodzin, mieszkańców partnerskiej gminy Lampertheim. Taka forma pobytu pozwoliła na nawiązanie bliższych relacji między uczestnikami, sprzyjała wymianie doświadczeń i lepszemu poznaniu lokalnej kultury. Organizatorzy spotkania zadbali nie tylko o merytoryczny przebieg wydarzenia, ale również o bogaty program kulturalny i integracyjny dla gości. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić miasto, wziąć udział w wspólnych spotkaniach oraz wydarzeniach artystycznych i muzycznych.

Serdeczne podziękowania za ciepłe przyjęcie, wyjątkową gościnność oraz wzorową organizację spotkania miast partnerskich kierujemy do burmistrza Gottfrieda Störmera, przedstawicieli ratusza oraz rodzin. Dziękujemy za stworzenie przestrzeni do dialogu, wymiany doświadczeń oraz zacieśniania relacji między naszymi społecznościami. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do rodzin, które przyjęły nas pod swój dach – Wasza otwartość i serdeczność na długo pozostaną w naszej pamięci. To spotkanie nie tylko umocniło więzi między naszymi miastami, ale również pokazało, jak wiele możemy osiągnąć, współpracując ponad granicami – mówi wójt Bartłomiej Strózik.

/UG Świdnica, opr. red./
Fot. UG Świdnica

1 z 13
Idź do oryginalnego materiału