Gmina Przasnysz rezygnuje z funduszu sołeckiego. „Rozdrobnienie środków wpłynęłoby na realizację zadań strategicznych”

2 dni temu

Gmina Przasnysz zrezygnowała z funduszu sołeckiego na 2026 rok. Wójt i radni podjęli taką decyzję, tłumacząc ją przesunięciem pieniędzy na ważniejsze inwestycje.

Fundusz sołecki jest formą budżetu partycypacyjnego. Są to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny.

Z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, iż liczba gmin, w których wyodrębniono fundusz sołecki rosła stopniowo do 2018 roku, a potem zaczęła stopniowo spadać. Rok 2024 był jednak wyjątkowy – wówczas fundusz wyodrębniono w rekordowej ilości 1620 gmin (liczba gmin w których są sołectwa – 2173).

Zdaniem samorządowców problemów z funduszem sołeckim jest kilka. Najważniejszym jest rozproszenie zabezpieczonych w budżecie pieniędzy na małe inwestycje, na które i tak brakuje później środków i gminy nierzadko muszą do nich dokładać. Niektóre sołectwa z kolei nie mają też pomysłu na ich wykorzystanie.

Teraz od funduszu sołeckiego odchodzi gmina Przasnysz. „W latach, w których w budżecie gminy Przasnysz wyodrębniany był fundusz sołecki, z mieszkańcami poszczególnych sołectw omawiany był wcześniej zakres zadań przewidziany w danym roku budżetowym do realizacji w konkretnym sołectwie. Tworzenie funduszu sołeckiego powodowało corocznie stosowne zmniejszenie środków budżetowych na zadania uchwalone przez Radę Gminy w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wojna na Ukrainie, napływający do Polski uchodźcy mają i będą miały wpływ na gospodarkę Polski, w tym finanse samorządów” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

„W tych szczególnych okolicznościach, w sytuacji gdy nie wiadomo jakie będą najważniejsze potrzeby Gminy Przasnysz w 2026 roku, nie byłoby racjonalnym rozwiązaniem wyodrębnianie środków na fundusz sołecki. Rozdrobnienie środków i wykorzystywanie ich na małe projekty ustalone przez poszczególne rady sołeckie mogłoby, przy zmniejszeniu innych dochodów gminy, spowodować spowolnienie realizacji zadań strategicznych i ważnych dla mieszkańców całej gminy. Mając na uwadze dochody gminy oraz zaplanowane na najbliższy czas inwestycje realizowane z Rządowego Funduszu Polski Ład proponuje się nie wyodrębniać środków na fundusz sołecki na rok 2026” – napisano.

ren

Idź do oryginalnego materiału