Globalny popyt na węgiel blisko szczytu – IEA przewiduje stagnację w 2025 i 2026 roku

enerad.pl 3 dni temu

Popyt na węgiel: szczyt osiągnięty?

Zaktualizowany raport Coal Mid-Year Update 2025 pokazuje, iż światowy popyt na węgiel w 2024 roku wzrósł do rekordowego poziomu 8,8 miliarda ton – o 1,5% więcej niż rok wcześniej. Wzrost napędzały głównie gospodarki wschodzące – Chiny, Indie i Indonezja. W krajach rozwiniętych, takich jak Europa czy Ameryka Północna, konsumpcja węgla przez cały czas spadała.

W pierwszej połowie 2025 roku sytuacja się odwróciła – w Chinach i Indiach odnotowano spadki konsumpcji z powodu wolniejszego tempa wzrostu zapotrzebowania na energię oraz silnego wzrostu udziału OZE. Tymczasem w USA zużycie węgla wzrosło o 10%, napędzane rosnącym zapotrzebowaniem na energię i wyższymi cenami gazu ziemnego.

Prognozy: stagnacja, ale z regionalnymi wyjątkami

IEA przewiduje, iż w skali globalnej zużycie węgla w 2025 roku minimalnie wzrośnie, a w 2026 roku nieznacznie spadnie – pozostając jednak blisko poziomu z 2024 roku. Oznacza to przedłużenie plateau zapotrzebowania na węgiel, co potwierdza wcześniejsze prognozy z raportu Coal 2024.

W ujęciu regionalnym prognozy są zróżnicowane:

  • Chiny: spadek popytu o mniej niż 1% w 2025 r.
  • USA: wzrost popytu o ok. 7%
  • UE: spadek zużycia o niemal 2%

Choć obserwujemy odmienne trendy w poszczególnych regionach, nie zmienia to ogólnej trajektorii światowego zapotrzebowania na węgiel,” komentuje Keisuke Sadamori z IEA.

Kluczowym graczem pozostają Chiny, które zużywają niemal 30% więcej węgla niż reszta świata razem wzięta.

Produkcja i handel: rynek pod presją

Produkcja węgla na świecie ma wzrosnąć w 2025 roku, głównie dzięki Chinom i Indiom, które postrzegają węgiel jako element bezpieczeństwa energetycznego. Jednak już w 2026 roku oczekiwany jest spadek wydobycia – w efekcie wysokich zapasów i niższych cen.

IEA przewiduje również spadek globalnego handlu węglem – pierwszy od pandemii w 2020 roku. jeżeli trend się utrzyma w 2026 roku, będzie to pierwsza dwulecia z rzędu z malejącym handlem węglem w XXI wieku.

Na skutek nadpodaży ceny węgla spadły do poziomów z początku 2021 roku, co negatywnie wpływa na rentowność wydobycia. Największy spadek produkcji w ujęciu wolumenowym prognozowany jest w Indonezji, natomiast najtrudniejszą sytuację ekonomiczną odczuwają rosyjscy eksporterzy.

Zobacz również:
  • UE bije rekord: Produkcja i zużycie węgla najniższe od 34 lat
  • Węgiel w odwrocie, atom rośnie. Eurostat podsumowuje 2024 rok w energetyce UE
  • LNG emituje o 25% mniej niż węgiel. IEA wskazuje, jak ograniczyć emisje jeszcze bardziej

Źródło: IEA

Idź do oryginalnego materiału