Gigantyczne nocne kontrole w Polsce! Pokażą dokumenty i musisz ich wpuścić do domu

1 tydzień temu

W Polsce szykują się znaczące zmiany w przepisach dotyczących kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Nowelizacja prawa, nad którą w tej chwili pracuje Komisja do Spraw Petycji, przewiduje usprawnienie procedur kontrolnych i rozszerzenie uprawnień inspektorów. Główną zmianą jest możliwość przeprowadzania inspekcji bez wcześniejszego zawiadomienia i na podstawie samej legitymacji, co oznacza, iż kontrole mogą mieć miejsce również w godzinach nocnych.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Nowe przepisy mają na celu eliminację zbędnych formalności, które dotychczas mogły opóźniać lub komplikować proces kontroli. Zniesienie obowiązku okazywania upoważnienia do przeprowadzania kontroli oznacza, iż inspektorzy będą mogli działać wyłącznie na podstawie swojej legitymacji służbowej. Dodatkowo, Państwowa Inspekcja Pracy zostanie dodana do listy instytucji, które nie podlegają ograniczeniom przewidzianym w ustawie Prawo przedsiębiorców.

Propozycje te spotkały się z mieszanką reakcji. Z jednej strony, są nadzieje na lepsze przestrzeganie przepisów BHP oraz szybsze reagowanie na zgłoszenia naruszeń. Z drugiej jednak strony, przedsiębiorcy wyrażają obawy o nadmierną ingerencję w działalność gospodarczą i potencjalne nadużycia ze strony inspektorów. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan podkreśla, iż już teraz PIP posiada bardzo szerokie uprawnienia, a brak obowiązku okazywania upoważnienia mógłby prowadzić do arbitralnych decyzji.

Nowelizacja prawa dotknie również nowych obszarów, takich jak czas pracy i urlopy w administracji publicznej, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz sektory związane z odnawialnymi źródłami energii. Kontrole będą obejmować przestrzeganie przepisów Kodeksu pracy dotyczących rodzicielstwa i pracy zdalnej, co stanowi odpowiedź na zmieniające się warunki pracy.

Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, zaznacza, iż głównym celem zmian jest zwiększenie efektywności działania inspekcji i ochrona praw pracowników. Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i zagwarantowanie przestrzegania ich praw.

Proponowane zmiany, jeżeli zostaną wprowadzone, z pewnością przyniosą nowe wyzwania zarówno dla inspektorów, jak i dla przedsiębiorców. Z jednej strony, mogą one przyczynić się do lepszego przestrzegania prawa pracy, z drugiej zaś istnieje ryzyko, iż będą postrzegane jako dodatkowe obciążenie dla firm. Decyzje legislacyjne w najbliższych tygodniach będą najważniejsze dla kształtu i przyjęcia tych zmian, które mogą istotnie wpłynąć na klimat biznesowy w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału