TSUE wydał wyrok: Polska w przeszłości wniosła skargę dotyczącą kar, które zostały nałożone w związku z ustawami sądowymi ocenionymi jako niezgodne z prawem unijnym. W odpowiedzi sąd Unii Europejskiej uznał, iż wszystkie z nich zostały nałożone i potrącone w sposób prawidłowy. Polska będzie musiała więc zapłacić łącznie ok. 320 mln euro.
REKLAMA
O co chodzi? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 27 października 2021 roku nałożył na Polskę karę w wysokości miliona euro dziennie za działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Była ona naliczana do 21 kwietnia 2023 r., kiedy na wniosek Polski TSUE obniżył ją do 500 tys. euro dziennie. Polska argumentowała jednak w skardze, iż kwota powinna być obniżona już 15 lipca 2022 r. z uwagi na wejście w życie noweli o Sądzie Najwyższym znoszącej Izbę Dyscyplinarną.
Zobacz wideo Raport Mario Draghiego kreśli przed Europą czarną przyszłość
Warunki TSUE: Przypomnijmy, iż TSUE w lipcu 2021 nakazał Polsce zawieszenie (...) zarówno stosowania niektórych przepisów krajowych wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, jak i skutków uchwał Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zezwalających na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej lub jego zatrzymanie".
Więcej informacji na temat sądownictwa w Polsce znajduje się w artykule: "Wielkie zamieszanie w Sądzie Najwyższym. Która izba jest niezawisła według TSUE? [WYJAŚNIAMY]".Źródło: Wyrok TSUE z dnia 5 lutego 2025 r.