Latem 27-06 do 16-09 1877 r. na Warmii we wsi GIETRZWAŁD (wówczas Dietrichswalde, zabór Pruski) kilkunastoletnie dziewczynki JUSTYNA SZAFRAŃSKA i BARBARA SAMULOWSKA przeżyły 160 wizji objawień maryjnych. MATKA BOSKA mówiła po polsku! Objawienia te to znak i symbol obrony katolików oraz POLEK i POLAKÓW przed kulturkampf. W krótkim czasie po objawieniach wybuchła fala pielgrzymek. Pół miliona RODAKÓW, wtenczas 5% NARODU (sic!) przybyło do Gietrzwałdu by oddać pokłon NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY. Autentyczność została kanonicznie potwierdzona dekretem dekretem biskupa warmińskiego JÓZEF DRZAZGA (1914 – 1978) w 1977 r.
Kilka lat temu LIDL = niemiecki inwestor przedstawił władcom GIETRZWAŁDU list intencyjny. Wójtem gminy Gietrzwałd jest JAN KASPROWICZ (ur. 13-12-1962) od 2017, poinformował niedawno o zakończeniu postępowania wszczętego w celu uzyskania decyzji środowiskowych dla niemieckiej inwestycji. J. KASPROWICZ wcześniej zasiadał na stolcu kierownika miejscowego zakładu komunalnego.
LIDL jest zainteresowany pozyskaniem terenu o powierzchni 40 hektarów. To oczywiście realizacja niemieckiego kulturkampf jako niemiecka wojna z Kościołem z silnym elementem ANTYPOLSKIM prowadzona od 1871. Polem bitwy była i jest Warmia. Od wieków trwająca przy katolicyzmie i przy POLSKOŚCI. Kulturkampf wdrażał ichni kanclerz OTTO von BISMARCK (1815 1898) zwany Żelaznym Kanclerzem.
Wójt Jan Kasprowicz twierdzi. Sama inwestycja nie będzie szkodliwa dla krajobrazu gminy. Da za to miejsca pracy i będzie kołem zamachowym do dalszego rozwoju gminy. Chcąc się rozwijać musimy przyciągać zagranicznych inwestorów, którzy wpływami z podatków i tworzeniem nowych miejsc pracy wpłyną pozytywnie na nasz budżet. Czytaj: pecunia non olet = pieniądze nie śmierdzą.
Odpowiedzią na takie działanie owego wójta jest poniższa pocztówka adresowana do Prezydenta III RP/PRL BIS.
Wypada jeszcze tylko przytoczyć zapisy KONSTYTUCJI obowiązującej w POLSCE.
Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba iż Konstytucja stanowi inaczej.
Art. 53. 1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. 2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują. 3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio. 4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób. 5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób. 6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych. 7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
Art. 126. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. 2. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. 3. Prezydent Rzeczypospolitej wykonuje swoje zadania w zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach.