Podczas dzisiejszej (4 października) konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował o systemie dystrybucji jodku potasu w województwie małopolskim.
Jak zaznaczył województwo małopolskie jest przygotowane do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.
– W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo. Schemat dystrybucji jodku potasu został w województwie małopolskim opracowany i jest wdrażamy zgodnie z dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze względu na skalę działań, konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich poziomów administracji, w tym szerokie zaangażowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów jako szefów zarządzania kryzysowego na swoim terenie. Jesteśmy w stałym kontakcie, realizowane są kolejne wideokonferencje poświęcone temu tematowi. Całość działań jest koordynowana z poziomu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówił wojewoda.
Pierwszym etapem dystrybucji tabletek jodku potasu było przetransportowanie ich z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do jednostek Państwowej Straży Pożarnej do magazynów w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP w Krakowie (3 442 000 sztuk) i Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej (1 811 480 sztuk). Stąd tabletki zostały rozdzielone ilościowo na poszczególne powiaty i rozwiezione transportem PSP do komend miejskich i powiatowych. W komendach powiatowych rozdzielane są na poszczególne gminy.
– Aktualnie dobiega końca etap rozwożenia tabletek do magazynów gminnych. Tych tabletek starczy dla wszystkich, kto będzie ich potrzebował. Niezależnie od tego zabezpieczane są rezerwy. Wystąpiliśmy do RARS o dodatkowe 500 tysięcy sztuk. Przypominam, iż tabletki będą dystrybuowane bezpośrednio do mieszkańców tylko w razie realnego zagrożenia. Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla wszystkich, kto będzie tego potrzebował i zgłosi się do danego punktu na terenie swojej gminy. To gminy organizują na swoim terenie Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu. Mogą to być przychodnie, szpitale, szkoły, bursy, internaty i inne lokalizacje wskazane przez samorząd. Przypominam, iż profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów – dodał wojewoda.
W całym województwie małopolskim do tej pory wskazano łącznie ponad 1,1 tys. punktów. Dokładna ich lista ma być niebawem opublikowana na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz na stronach gmin i powiatów. Do połowy tygodnia gminy powinny przesłać do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ich finalną liczbę i lokalizację.
– W przypadku wystąpienia małoprawdopodobnego, zdarzenia, jakim jest skażenie radiacyjne, służby państwowe natychmiast powiadomią wszystkich mieszkańców wszystkimi dostępnymi kanałami, czyli m.in. dzięki alertu RCB. Wtedy rozpocznie się dystrybucja bezpośrednio do obywateli, a będzie ona maksymalnie uproszczona. jeżeli pojawi się rzeczywiste zagrożenie, to osoby zgłaszające się do Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach nie będą musiały legitymować się dowodem osobistym czy innym dokumentem. Każdy otrzyma taką liczbę tabletek, jaką wskaże dla siebie i dla swoich bliskich, z zaznaczeniem, ze dawkowanie musi się odbywać zgodnie z zaleceniami, inaczej może komuś zaszkodzić – tłumaczył wojewoda.
Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki – TUTAJ.