Nowa kotłownia gazowa w Kaliszu już działa
Grupa Energa zakończyła najważniejszy etap programu modernizacji aktywów ciepłowniczych w Kaliszu. Do eksploatacji oddano kotłownię rezerwowo-szczytową (KRS) o mocy ok. 50 MWt, która zastąpi wysłużone jednostki węglowe działające dotąd w Elektrociepłowni Kalisz. To jedno z dwóch nowoczesnych źródeł ciepła, jakie Energa planuje uruchomić w ramach transformacji systemu.
Sławomir Staszak, prezes zarządu Energi SA. podkreśla:
Realizacja tego projektu to istotny krok w stronę zrównoważonego i przyjaznego środowisku ciepłownictwa, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców
Kotłownia została wyposażona w trzy nowoczesne kotły wodne na gaz ziemny – dwa o mocy po 20 MWt oraz jeden 10 MWt, wyprodukowane przez firmę Bosch. Zainstalowano je w zmodernizowanej części zakładu, gdzie wcześniej znajdowały się dwa wycofane z eksploatacji kotły węglowe typu WR-25.
Gaz zamiast węgla – czystsze powietrze i większa wydajność
Nowa kotłownia odegra kluczową rolę podczas szczytów zapotrzebowania w kaliskim systemie ciepłowniczym. Według szacunków będzie mogła rocznie produkować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej.
Jak zaznaczył Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza:
Ta inwestycja ma strategiczne znaczenie – zwiększy stabilność systemu, obniży emisję zanieczyszczeń i poprawi jakość powietrza w mieście
To nie koniec zmian – Energa Kogeneracja prowadzi w tej chwili rozruch silników gazowych o łącznej mocy 20 MWt i 20 MWe. Te jednostki kogeneracyjne będą pełnić funkcję podstawowych źródeł ciepła i energii elektrycznej w nowym systemie. Ich oddanie do użytku planowane jest na trzeci kwartał 2025 roku.
Zobacz więcej:
Kalisz bez węgla do 2030 roku
W ramach planu modernizacji, do końca dekady w Kaliszu całkowicie zrezygnuje się ze spalania węgla. Po 2029 roku w systemie pozostaną jedynie gazowe źródła ciepła, a istniejące kotły węglowe będą pełniły jedynie funkcję awaryjną.
Transformacja kaliskiego ciepłownictwa to element szerszej strategii Grupy Energa, która posiada aktywa ciepłownicze również w Elblągu, Żychlinie i Wyszogrodzie. W Kaliszu inwestycje prowadzone są przez Energa Ciepło Kaliskie – spółkę zależną Energi Kogeneracji, która zarządza lokalną Ciepłownią Rejonową.
Źródło: Energa