Fundusz Żubra otula Biebrzę zwiększając obszar ochronydzikiej przyrody

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fundusz Żubra otula Biebrzę zwiększając obszar ochronydzikiej przyrody


Fundusz Żubra konsekwentnie realizuje misję ochrony zagrożonych gatunków zwierząt – wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze powiększa naturalne siedliska zwierząt poprzez wykup gruntów okalających Biebrzański Park Narodowy. Na działania wspierające bioróżnorodność i ochronę dzikich gatunków Fundusz przeznaczył w tym roku 1 milion złotych.

Biebrzański Park Narodowy zamieszkiwany jest przez dziesiątki gatunków dzikich zwierząt, celem działań funduszu jest stworzenie dla nich bezpiecznego schronienia. Dzięki wsparciu Funduszu, planowane jest „powiększenie” tego obszaru łącznie o 47,42 ha. W tym roku Biebrza zostanie „otulona” w przybliżeniu o 29,42 ha.

– Skupiamy się na „otulaniu” doliny Biebrzy i ochronie siedlisk zagrożonych gatunków zwierząt na tych terenach – wykupujemy grunty okalające park narodowy, ale niebędące w jego granicach. To miejsca w otulinie południowej części Basenu Dolnego Biebrzańskiego Parku Narodowego, które są obszarami zasilającymi w wodę całą dolinę Biebrzy. Lasy planowane do wykupu znajdujące się przy krawędzi doliny są bardzo istotne dla odpowiedniego zatrzymywania tej wody na terenie doliny oraz najważniejsze dla wielu gatunków chronionych zwierząt – Radosław Michalski, Prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze

Fundusz Żubra otula Biebrzę zwiększając obszar ochronydzikiej przyrody

– Wykup gruntów jest jednym z najważniejszych projektów Funduszu Żubra, ponieważ dzięki niemu wspieramy zagrożone gatunki. Współpracujemy z ekspertami ds. ochrony przyrody, naukowcami i badaczami zwierząt w celu poprawnej identyfikacji terenów o wysokiej wartości ekologicznej – Michał Szczerba, Brand Manager marki Żubr

Tereny, na których w tym roku skupiają się działania Funduszu Żubra i Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze są siedliskiem i schronieniem dla dziesiątek gatunków zwierząt. Na wykupionych fragmentach otuliny pojawiają się wilki oraz łosie. Sąsiedztwo śródleśnych łąk przyciąga również sarny, które mimo iż nie są chronione, mają wpływ na występowanie rysi. Dolina Biebrzy Stanowi też idealny obszar lęgowy dla żurawi i jest potencjalnie dobrym lęgowiskiem dla puchacza. Co ciekawe, na terenach sąsiednich odnotowano także żubry, które przywędrowały w rejon pobliskiego rezerwatu.

Dolina Biebrzy stanowi przyrodniczy skarb na skalę europejską i jest jedną z ostatnich niezniszczonych przez człowieka dolin w Europie. Środki w wysokości 1 miliona złotych, przeznaczone na wykup gruntów w otulinie parku narodowego, pozwolą na utworzenie mikrorezerwatów i zabezpieczenie obszarów leśnych, które są istotne dla tworzenia bezpiecznych siedlisk i odbudowy populacji rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Misja Funduszu Żubra

Fundusz ma za zadanie edukować społeczeństwo oraz ratować i chronić dziką przyrodę w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski. W ramach powołanego w 2019 roku funduszu, wspierane są inicjatywy ekologiczne, realizowane we współpracy z instytucjami naukowymi, takimi jak Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk czy organizacjami przyrodniczymi tj. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze. Dzięki tej współpracy, w poprzednich latach utworzono 50 mikrorezerwatów oraz zabezpieczono 15 hektarów „wiecznych lasów”. W 2019 r. marka Żubr przekazała milion złotych na ochronę zagrożonych gatunków, w 2020 ufundowała specjalistyczny sprzęt o wartości 1 miliona złotych dla Białowieskiego Parku Narodowego.

Idź do oryginalnego materiału