Fundusz Solidarnościowy SAW: Wsparcie dla lokalnych inicjatyw

1 tydzień temu

Fundusz Solidarnościowy Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska stanowi istotny instrument umacniający rozwój lokalnych projektów i inicjatyw na obszarze aglomeracji wrocławskiej. Od momentu jego uruchomienia Fundusz skutecznie wspiera inwestycje lokalne, przyczyniając się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz rozwoju regionu. Do tej pory, w ramach Funduszu przekazano gminom prawie 6 milionów złotych!

Początki Funduszu Solidarnościowego

Fundusz Solidarnościowy powstał z inicjatywy prezydenta Wrocławia oraz wójtów i burmistrzów gmin członkowskich Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska. Jego celem jest wspieranie równego rozwoju. Fundusz finansowany jest ze składek gmin członkowskich. Warto zaznaczyć, iż Wrocław, jako największy płatnik, jest jedynym samorządem, który nie korzysta z Funduszu. Jest to forma wsparcia dla pozostałych gmin, których mieszkańcy, ucząc się lub pracując we Wrocławiu, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego tego miasta.

Środki na lokalne inwestycje

W latach 2021-2022 przy udziale środków Funduszu Solidarnościowego zrealizowano 23 zadania, które otrzymały dofinansowanie w wysokości 2 milionów 375 tysięcy złotych. W kolejnej edycji kwota ta była wyższa o niemal 600 tysięcy złotych! Zrealizowano również większą liczbę projektów.

Łącznie, w ramach Funduszy zrealizowano 47 inwestycji, w ramach których udzielono dofinansowanie na kwotę niemal 6 milionów złotych.

Środki zostały przeznaczone na:

  • budowę, przebudowę i modernizację boisk sportowych oraz placów zabaw (19 inwestycji),
  • remonty, budowy, przebudowy i modernizacje budynków – głownie świetlic wiejskich i obiektów szkolnych (18 projektów),
  • inwestycje drogowe (10 projektów).

Wartość zadań zrealizowanych z udziałem środków z Funduszu stanowi kwotę prawie 22 milionów złotych.

Perspektywa na lata 2025-2026

Z perspektywy rozwoju regionu, Fundusz Solidarnościowy to inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom mieszkańców. W kolejnych latach kwota przeznaczana na dofinansowanie lokalnych zadań będzie przez cały czas rosła – w perspektywie na lata 2025-2026 wyniesie 3,4 miliona złotych! Dzięki różnorodnym projektom, które obejmują tak ważne obszary jak edukacja, sport, drogi czy turystyka, Fundusz przyczynia się do tworzenia lepszych warunków do życia, pracy i wypoczynku na terenie całej aglomeracji wrocławskiej.

Idź do oryginalnego materiału