Francuzi chcą zatrzymać czeską elektrownię atomową

12 godzin temu
Zdjęcie: Sieci elektroenergetyczne w Polsce w podziale na kablowe i napowietrzne. Fot. WysokieNapiecie.pl


Europejski komisarz Stéphane Séjourné wezwał czeski rząd, by nie podpisywał z koreańskim koncernem KHNP kontraktu na rozbudowę elektrowni jądrowej Dukovany. Séjourné napisał specjalny list, którego istnienie potwierdził czeski minister przemysłu Lukaš Vlček, nie ujawniając jednak treści. Vlček stwierdził jedynie, iż to co jest w liście zdumiewająco przypomina argumenty francuskiego EDF, który przetarg przegrał, a potem uzyskał w czeskim sądzie czasowy zakaz podpisania kontraktu.

Według nieoficjalnych źródeł cytowanych przez "FT", Séjourné wskazał w liście, iż są poważne wątpliwości co do zgodności kontraktu z unijnym prawem ze względu na pomoc koreańskiego rządu, jakiej udziela państwowemu zresztą KHNP. A KE powinna ocenić zgodność tej pomocy z unijnymi przepisami o zagranicznych subsydiach.

Podpisanie umowy pomiędzy KHNP a CEZ i tak zostało wstrzymane przez czeski sąd ze względu na skargę EDF.

Dekoncentrujemy się w prądzie i gazie

2024 rok przyniósł dalszy spadek udziałów największych wytwórców w produkcji energii elektrycznej - wynika z opublikowanego właśnie sprawozdania z działalności Prezesa URE za zeszły rok.

Udział PGE spadł już poniżej 36% w porównaniu do prawie 37,5% rok wcześniej. Pozycja Enei spadła do niecałych 13%, a Grupy Orlen do 9,5%, choć koncern rok wcześniej przekraczał 10%. Udział Taurona spadł do 6,4%, stracili też inni, mniejsi, za wyjątkiem ZE PAK.

Mali (poniżej 1%) producenci producenci wytworzyli natomiast już ponad 31% energii elektrycznej wobec niecałych 27% rok wcześniej.

Pozycja Grupy Orlen osunęła się też na rynku gazu. Udział koncernu w sprzedaży do odbiorców końcowych spadł do 85% z ponad 90% w 2023 roku. Wtedy to Orlen miał najwyższy udział w historii.

Prezes odchodzi z ZE PAK

Piotr Woźny niespodziewanie złożył rezygnację z funkcji prezesa ZE PAK. Oficjalnie podano, iż zrobił to z „powodów osobistych”. Obowiązki prezesa objął dotychczasowy wiceprezes Andrzej Janiszewski.

Woźny odchodzi w trudnym momencie dla kontrolowanej przez Zygmunta Solorza firmy. ZE PAK przechodzi transformację w związku z odejściem od węgla brunatnego - ostatni blok ma zostać wyłączony w przyszłym roku. W to miejsce powstają OZE, a w ramach całego procesu firma stara się przekwalifikować pracowników węglowego kompleksu. ZE PAK ma również kontrakt mocowy na budowę elektrowni gazowej w Koninie, ale zaczął z PGE rozmowy o odsprzedaniu tego projektu.

Dwa dni po odejściu Woźnego akcje ZE PAK wystrzeliły o ponad jedną trzecią. Analitycy jednego z banków rekomendowali ich kupno, dochodząc do wniosku, iż gazowy projekt w Adamowie zostanie jednak sprzedany PGE za 1,7 mld złotych, czyli za więcej niż wynosi wartość całej spółki.

Czytaj: Czy PGE kupi elektrownię Zygmunta Solorza?

Strategia dla ciepłownictwa powoli wyłania się z mroku

Ministerstwo klimatu wysłało pierwszy sygnał, pokazujący gdzie ma mniej więcej iść powstająca od roku z hakiem „Strategia transformacji ciepłownictwa do 2040 roku”. Jej leitmotivem ma być elektryfikacja i integracja sektorów: rozpowszechnienie pomp ciepła, kotłów elektrodowych oraz magazynów ciepła, przechowujących nadwyżki z energii elektrycznej z OZE i kogeneracji.

Strategia ma też przewidywać aktualizację norm technicznych i przejście na niższe temperatury, wykorzystanie ciepła odpadowego, termomodernizację, a także reformę modelu taryfowego.

Wiceminister klimatu Urszula Zielińska zapowiedziała przy okazji, iż zaczęła już pierwsze rozmowy z branżą, a strategia powinna być gotowa do końca roku.

Dania przemyśli atomowy zakaz

Duński rząd przeanalizuje potencjalne korzyści, płynące z nowych technologii jądrowych. Taką deklarację złożył w parlamencie minister klimatu Lars Aagaard. Jak stwierdził, system elektroenergetyczny nie może się opierać wyłącznie na słońcu i wietrze i potrzebuje jakiegoś wsparcia. Dlatego rzecz wymaga przemyślenia. Jednocześnie minister zaznaczył, iż nie chodzi o podważenie 40-letniego zakazu budowy „tradycyjnych”, wielkich bloków jądrowych, ale źródeł w technologiach, które pojawiły się w ostatnich latach.

Znając duński obyczaj polityczny, debata będzie długa i dogłębna.

Idź do oryginalnego materiału