Francuski port instaluje technologię HydraGEN™: redukcja emisji za 58 000 euro

enerad.pl 1 dzień temu

Inwestycja w dekarbonizację i efektywność operacyjną

Pierwszy dźwig w porcie handlowym Rochefort-Tonnay-Charente został wyposażony w technologię HydraGEN firmy dynaCERT. To pierwsze tego typu wdrożenie we Francji. System ma pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych z silników Diesla wykorzystywanych w infrastrukturze portowej. Do końca 2025 roku planuje się instalację urządzeń na wszystkich pięciu dźwigach portu. Wartość inwestycji wyniosła 58 000 euro.

Testy technologii rozpoczęte w grudniu 2024 roku

Port Rochefort-Tonnay-Charente rozpoczął testy technologii HydraGEN w grudniu 2024 roku. Urządzenie zamontowano na dźwigu wyposażonym w silnik marki Scania. Badania polegały na porównaniu emisji gazów cieplarnianych w trakcie pracy z aktywnym systemem HydraGEN oraz bez jego użycia.

Według władz portu, wyniki testów potwierdziły skuteczność rozwiązania. Zarejestrowano poprawę wskaźników emisji, co uznano za wystarczający dowód skuteczności technologii w środowisku przemysłowym.

Oficjalna inauguracja i wsparcie regionalne

1 lipca 2025 roku zainaugurowano oficjalnie pierwszą instalację HydraGEN w porcie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Syndicat Mixte Charente-Atlantique oraz firmy IPMD – francuskiego dystrybutora dynaCERT.

Gérard Pons, prezes Związku Portowego Rochefort-Tonnay-Charente, zaznaczył:

„Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszamy nasz ślad środowiskowy i oszczędzamy paliwo. Port, stając się bardziej konkurencyjny, patrzy w przyszłość i pozostaje atrakcyjny dla biznesu i inwestorów. Ten system to nie tylko poprawa techniczna, to odzwierciedlenie naszej wizji przyszłości Rochefort.”

W inauguracji uczestniczył również Rémi Justinien, wiceprezydent regionu odpowiedzialny za gospodarkę morską, turystykę i rozwój terytorialny. Region Nowa Akwitania wsparł działania przygotowawcze i zadeklarował sfinansowanie całej inwestycji obejmującej pięć portowych dźwigów.

Zobacz również:
  • Agfa i VITO wspólnie rozwijają membrany do zielonego wodoru – nowa umowa podpisana
  • 15 projektów zyska wsparcie. Startuje program PDA dla Dolin Wodorowych
  • HysetCo uruchamia nową stację wodoru na lotnisku Paris-Orly – sześciokrotny wzrost możliwości tankowania

Źródło: Fuel Cells Works

Idź do oryginalnego materiału