Francuska firma instaluje 2500 drewnianych stacji ładowania i planuje więcej

enerad.pl 1 tydzień temu

Ekologiczna alternatywa dla stali

Rossini Energy zdecydowało się na wykorzystanie jodły Douglasa ze względu na jej wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Drewno to posiada twardy rdzeń, naturalną klasę 3 i nie wymaga chemicznej impregnacji. Jak podaje producent, surowa jodła zaczyna się odbarwiać po około 3 miesiącach, a po 6 miesiącach uzyskuje szarawy odcień – co może być pożądanym efektem wizualnym.

Zastosowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego pozwala ograniczyć emisję CO2. Jak twierdzi Simon Chouvellon, menadżer Rossini Energy, wybór drewna zamiast stali w przypadku zadaszenia dla 10 pojazdów pozwala uniknąć emisji 10 ton CO2. To równowartość średniej rocznej emisji przypadającej na jednego mieszkańca Francji.

Drewno zamiast aluminium – walory środowiskowe i estetyczne

Z informacji przekazanych przez firmę wynika, iż produkcja jednej tony aluminium wiąże się z emisją aż 8 ton CO2. Dla porównania – budowa jednej tony konstrukcji drewnianej to emisja zaledwie 34 kg CO2. Dla klientów, którzy preferują inne rozwiązania, dostępny jest także wariant z aluminium pochodzącego z recyklingu.

Poza ekologicznymi zaletami drewno oferuje także walory estetyczne. Stacje ładowania oraz wiaty wykonane z jodły Douglasa mogą lepiej komponować się z klasyczną architekturą lub naturalnym otoczeniem – w przeciwieństwie do nowoczesnych, stalowych lub aluminiowych konstrukcji. Dlatego takie rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne w miejscowościach turystycznych, gminach dbających o spójność architektoniczną czy na terenach wiejskich.

Kompleksowe rozwiązanie – ładowarka i fotowoltaika

Rossini Energy rozpoczęło działalność od produkcji 22-kilowatowych stacji ładowania wykonanych z drewna. Z czasem firma zaczęła automatycznie integrować je z fotowoltaicznymi zadaszeniami parkingowymi. Jak wyjaśnia prezes firmy Luca Rossini:

„To dwie nierozerwalne strony tej samej monety. Idealnie do siebie pasują.”

Firma działa w modelu pionowej integracji – odpowiada za projekt, produkcję, montaż, eksploatację i serwis instalacji. Wśród klientów Rossini Energy znajdują się m.in. sieć marketów budowlanych Weldom, firma France Pare-Brise, a także urzędy miast w Wersalu i Wingles.

Oprogramowanie i ekspansja

Rossini Energy stworzyło także własne oprogramowanie do zarządzania energią, które dostosowuje pracę ładowarek do bieżącej produkcji z fotowoltaiki. Pozwala to na maksymalizację autokonsumpcji i zwiększenie opłacalności instalacji.

Firma prowadzi działalność na czterech lokalizacjach we Francji i we Włoszech: Angers, Lille, Saint-Étienne oraz Mediolan. Do tej pory Rossini Energy zainstalowało 2500 stacji ładowania i 50 fotowoltaicznych zadaszeń parkingowych w takich krajach jak Francja, Belgia i północne Włochy. W 2024 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 3,5 mln euro i planuje wzrost do 4,5 mln euro w roku 2025.

Źródło: RossiniEnergy, oprac. własne.

Idź do oryginalnego materiału