Francja: Macronowska wizja UE. Drugie wielkie przemówienie na Sorbonie

1 tydzień temu

W ramach kampanii przed wyborami europejskimi prezydent Francji Emmanuel Macron planuje na przyszły tydzień wielkie orędzie na Sorbonie, nawiązujące do tego wygłoszonego w 2017 roku.

– Opowiem o tym, co nasz kraj osiągnął i dokąd zmierza, zwłaszcza o planach na nadchodzące lata – powiedział Emmanuel Macron na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej.

Przywódcy państw UE zebrali się w Brukseli, aby rozmawiać o konkurencyjności i przyszłości jednolitego rynku.

Przemówienie Macron wygłosi na paryskiej Sorbonie w najbliższy czwartek (25 kwietnia). Tym samym położy kres trwającym od tygodni spekulacjom na temat treści przemówienia i tego, czy w ogóle będzie miało ono miejsce.

Orędzie ma przypominać – przynajmniej pod względem stylu i symboliki – przemówienie Macrona na Sorbonie w 2017 roku, które wygłosił zaledwie kilka miesięcy po objęciu urzędu. Uznano je wówczas za ambitny plan działania dla Unii Europejskiej, wyznaczający drogę do większej suwerenności i uwydatniającym potrzebę rewizji unijnych traktatów.

W drugim przemówieniu na Sorbonie Macron ma odnieść się do kryzysów, z jakimi borykała się Unia Europejska w ciągu ostatnich pięciu lat, i wyznaczyć jasne cele na kolejne lata – ale dokładna treść jeszcze nie wyciekła.

Europosłanka Fabienne Keller powiedziała w zeszłym tygodniu dziennikarzom, iż prezydent Francji może rozwinąć niektóre pomysły, które przedstawił w ramach Konferencji w sprawie przyszłości UE w maju 2022 r.

Macron wezwał wtedy między innymi do zniesienia zasady jednomyślności w głosowaniu nad sprawami dotyczącymi polityki zagranicznej i podatków.

Pałac Elizejski nie chciał przekazać EURACTIV żadnych dodatkowych informacji na temat przemówienia Macrona.

Tymczasem macronowska partia Renesans nie ma łatwego zadania w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, bo sondaże nie napawają optymizmem. Skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe wyprzedza ugrupowanie prezydenta z dużą przewagą, a socjaliści zyskują poparcie, także dzięki napływowi elektoratu partii Macrona.

– Będę miał okazję włączyć się w kampanię – zapowiedział wczoraj (18 kwietnia) Macron, odnosząc się do swojego przemówienia. Wczoraj pojawił się także po raz pierwszy obok wiodącej kandydatki swojego ugrupowania do PE Valérie Hayer, po raz pierwszy od jej nominacji.

Podczas gdy Macron będzie przemawiał na Sorbonie, w Strasburgu odbywać się będzie ostatnia w tej kadencji sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Jak dowiedział się EURACTIV, ta zbieżność czasowa zirytowała część liberalnych europosłów.

Idź do oryginalnego materiału