Forum regionalistów

4 miesięcy temu

W Dworze Skrzynki odbyło się Forum Regionalistów Wielkopolskich, w którym uczestniczyło ponad 60. osób, które interesują się historią oraz dziedzictwem kulturowym, kulinarnym i krajoznawczym regionu. Celem przedsięwzięcia była prezentacja efektów badań regionalistów, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska oraz budowanie relacji pomiędzy środowiskiem regionalistów, a Instytutem Skrzynki oraz innymi instytucjami, które zajmują się dokumentowaniem, ochroną i popularyzacją dziedzictwa Wielkopolski. Uczestnicy zaprezentowali efekty badań i swojej działalności w trzech blokach tematycznych, były też prezentacje ekspertów oraz forum wymiany doświadczeń.

Spotkanie prowadzili Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki oraz Piotr Basiński z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Gościem specjalnym forum był wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. Pogratulował on uczestnikom ich osiągnięć i życząc kolejnych sukcesów, rekomendował współpracę z Instytutem. W trakcie forum Instytut Skrzynki zaprezentował swoją działalność i przedstawił możliwości współpracy z regionalistami. Była to również okazja do zwiedzenia siedziby Instytutu, XIX-wiecznego, zabytkowego dworu w Skrzynkach, zrewitalizowanego przez powiat poznański. Konsekwencją pierwszej edycji forum będzie stworzenie podstrony przedstawiającej efekty wydarzenia. Strona będzie publikować informacje o dorobku poszczególnych regionalistów z podziałem na obszary tematyczne z uwzględnieniem podziału regionalnego.

To pierwsze takie forum organizowane przez Fundację Instytutu Skrzynki. – Zainteresowanie udziałem i współpracą przerosło nasze oczekiwania – podsumowuje Jan Babczyszyn. – Regionaliści z całej Wielkopolski, również z powiatu poznańskiego, to reprezentanci dwóch pokoleń osób zaangażowanych w lokalne historie nieraz z ogólnopolskimi postaciami, wydarzeniami w tle, którzy poszukują prawdy i chcą ją pozostawić potomnym, w formie wydawnictw, blogów, a choćby publicznych archiwów internetowych. Cechują się zapałem i pasją, którymi podzielili się na forum. To ważne wydarzenie nie tylko ze względu na to, by dzielić się doświadczeniami, ale także by poznawać się wzajemnie. Już choćby podczas tych dwóch dni pojawiły pierwsze pomysły na wspólne inicjatywy. Także księgozbiór podręczny Instytutu Skrzynki wzbogacił się o kilka nowych pozycji, za co serdecznie dziękujemy. Książki już niedługo będą dostępne dla mieszkańców i odwiedzających dwór do wypożyczenia na miejscu, podobnie jak 400 pozycji, które już teraz czekają na poszukujących wiedzy o Wielkopolsce na stronie www.instytutksrzynki.pl – dodał.

Cieszymy się, iż nasze forum stało się platformą wymiany doświadczeń regionalistów z różnych środowisk: instytucjonalnego, jak muzea, archiwa, uczelnie, biblioteki ale też pasjonatów, czy przedstawicieli organizacji pozarządowych – opisuje Piotr Basiński. – W swoich wystąpieniach prelegenci zaprezentowali nie tylko odkrycia, ale i ich sposób popularyzacji oraz wykorzystania ich w turystyce – dodaje. Wśród prelegentów jak i tematów wystąpień była spora różnorodność, bowiem słuchacze zapoznali się z ofertą lokalnej grupy działania, ale również m.in. dobrymi praktykami autora filmów krajoznawczych, czy możliwością wykorzystania dziedzictwa jako podstawy tworzenia produktu turystycznego w gminach powiatu poznańskiego i metropolii poznańskiej. Uczestnicy zostali także zaproszeni do współpracy z Kroniką Wielkopolską, której redakcja ceni wkład regionalistów w historię większych i mniejszych zakątków województwa.

W trakcie forum miała też premierę nowa publikacja pt. „Przewodnik Niedzielnego Odkrywcy” przygotowana przez powiat poznański we współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejne edycje wydarzenia, najbliższa odbędzie się w sierpniu 2025 roku. Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Instytutu Skrzynki, a jej partnerami: Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenie Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Powiat Poznański.

Przygotował: Instytut Skrzynki

Idź do oryginalnego materiału