Fala upałów znów zalewa Europę

6 godzin temu

Upały w połączeniu z suszą wywołały już ogromne pożary w Grecji oraz w hiszpańskiej Katalonii. Jej stolica Barcelona ma za sobą najgorętszy czerwiec od wieku. Według hiszpańskiej służby meteorologicznej, średnia temperatura wyniosła 26 st. C, pobijając rekord z 2003 roku (25,6 st. C). Najwyższą zanotowaną temperaturę 37,9 st. C odnotowano 30 czerwca na obserwatorium Fabra, położonym na wzgórzu nad miastem.

W centrum Barcelony, w dzielnicy Raval, temperatura nie spadła poniżej 20 st. C przez cały czerwiec, co jest zjawiskiem bezprecedensowym od początku historii pomiarów. Zanotowano tam aż 32 kolejne „tropikalne noce” (noc, gdy temperatura nie spada poniżej 20 st. C), w tym 11 ostatnich z temperaturą powyżej 25 st. C. Najcieplejsza zakończyła się rekordową minimalną temperaturą 27,6 st. C. W ciągu miesiąca odnotowano pięć dni z temperaturą powyżej 35°C, co zdarzyło się w Barcelonie tylko raz wcześniej w ciągu ostatniego stulecia.

Upały nękające wschodnie wybrzeże Hiszpanii sprawiły także, iż leżąca 150 km na wschód od Barcelony prowincja Lleida boryka się z ogromnym pożarem w którym zginęły już dwie osoby. Ogień rozprzestrzeniał się z prędkością 28 km/h, co czyniło go jedną z najszybszych pożóg zarejestrowanych w Europie. Powstała ogromna chmura dymu i popiołu sięgająca 14 000 metrów wysokości – był to największy pożar odnotowany przez strażaków w Katalonii. Pożar pochłonął 6 500 hektarów pól uprawnych, głównie zbóż i roślin pastewnych, a sytuację opanowano dopiero po nadejściu deszczu, który ekipie 500 strażaków pomógł ustabilizować ogień i umożliwił wyznaczenie perymetru bezpieczeństwa.

Fala upałów objęła także inne części Europy:

  • We Francji, gdzie w wielu departamentach obowiązywał najwyższy czerwony alert, szczególnie dotknięty został region Paryża. W związku z wysokimi temperaturami zamknięto szczyt Wieży Eiffla, a ponad 1300 szkół miało być częściowo lub całkowicie zamkniętych. Météo-France ostrzegało również przed ryzykiem pożarów lasów z powodu suszy i braku opadów w czerwcu. Eksperci klimatyczni przewidują, iż do końca wieku temperatura we Francji może wzrosnąć o 4 st. C, a ekstremalne upały powyżej 40 st. C staną się normą, a choćby mogą sięgać 50 st. C.
  • We Włoszech 17 z 27 głównych miast doświadczało upałów, a w północnej części kraju wystąpiły gwałtowne ulewy i powodzie. W Bolonii z powodu upału zmarł 46-letni właściciel firmy budowlanej, co podkreśliło potrzebę lepszej ochrony pracowników narażonych na ekstremalne warunki pogodowe.
  • W Portugalii temperatury zaczęły spadać, choć w niektórych miejscach przez cały czas odnotowywano wartości sięgające 43 st. C. 29 czerwca w miejscowości Mora pod Lizboną ustanowiono rekord najwyższej temperatury dla czerwca na poziomie 46,6 st. C, bijąc poprzedni rekord z 2017 roku.
  • W Holandii organizatorzy wydarzeń plenerowych, takich jak koncert Neila Younga w Groningen, wprowadzili dodatkowe środki bezpieczeństwa, w tym punkty z wodą pitną i bezpłatne kremy przeciwsłoneczne. W Amsterdamie przesunięto coroczne obchody zakończenia niewolnictwa, aby uniknąć najgorętszej części dnia. W niektórych regionach kraju wydano alerty dotyczące wysokich temperatur, smogu oraz możliwych burz, które miały zakończyć falę upałów.

/Fot: Simon Jowett//

Idź do oryginalnego materiału