Ponad 2 600 km nowych linii i 1 100 stacji elektroenergetycznych
Zgodnie z planem, EWE wykorzysta finansowanie na budowę ponad 2 600 km nowych podziemnych linii przesyłowych oraz na budowę i modernizację ponad 1 100 stacji elektroenergetycznych.
Obecnie około 95% energii elektrycznej dostarczanej do sieci EWE w Dolnej Saksonii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki inwestycji do 2028 roku możliwe będzie podłączenie dodatkowych 3 GW mocy z OZE.
Wsparcie transformacji energetycznej i bezpieczeństwa dostaw
Frank Reiners, dyrektor finansowy EWE, podkreślił znaczenie wsparcia EIB:
„To finansowanie pomoże nam przyspieszyć inwestycje w rozbudowę i cyfryzację sieci. Umożliwi nam to szybkie i bezpieczne integrowanie większej ilości energii odnawialnej z siecią elektroenergetyczną i wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw w naszych regionach, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla nowych inwestycji przemysłowych.”
Inwestycja ma najważniejsze znaczenie dla rozwoju regionu, umożliwiając lepszą integrację źródeł odnawialnych i przyczyniając się do stabilności systemu energetycznego.
Największe wsparcie EIB dla EWE i rekordowy rok inwestycji
Wiceprezes EIB, Nicola Beer, zwróciła uwagę na niedostrzeganą często rolę infrastruktury sieciowej w transformacji energetycznej:
„Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, iż najważniejsze inwestycje związane z transformacją energetyczną znajdują się często tuż pod naszymi stopami. Dzięki ponad 2 600 km nowych podziemnych linii przesyłowych i ponad 1 100 nowych i zmodernizowanych stacji elektroenergetycznych, wspólnie z EWE budujemy ukryty kręgosłup dla bezpieczniejszego zaopatrzenia w energię i większego wykorzystania OZE w północnych Niemczech.”
Beer zaznaczyła, iż to największe finansowanie, jakie EIB kiedykolwiek przekazał EWE. Podkreśliła również, iż rok 2024 był rekordowy pod względem inwestycji banku w sieć elektroenergetyczną.
„Ten projekt pokazuje, jak aktywnie kształtujemy zieloną przyszłość Europy” – dodała.
Zgodność z celami Niemiec i Unii Europejskiej
Zgodnie z informacjami EIB, program inwestycyjny EWE jest w pełni zgodny z niemieckim krajowym planem energetycznym i klimatycznym. Plan zakłada, iż do 2030 roku 80% zużycia energii elektrycznej w Niemczech będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.
Projekt wspiera również unijną inicjatywę REPowerEU, której celem jest przyspieszenie integracji czystej energii, redukcja emisji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
Zobacz również:- EIB zwiększa wsparcie dla OZE – Europa stawia na własną energię
- EIB inwestuje 700 mln euro w morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 – czysta energia dla 2 mln domów
- Nowa gwarancja UE i EBI odblokuje aż 10 mld euro na inwestycje poza Europą
Źródło: EWE