Europa w obliczu wyzwań geopolitycznych – Lewiatan na Trójstronnym szczycie społecznym

lewiatan.org 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Źródło: serwis prasowy Rady Unii Europejskiej / Brussels, Belgium, 19 March 2025. Tripartite Social Summit session Piotr Ostrowski (R)


Maciej Witucki, prezydent Lewiatana w swoim wystąpieniu podkreślił, iż Europa stoi przed wyzwaniami porównywalnymi do najbardziej krytycznych momentów zimnej wojny. Wskazał, iż rosnąca rywalizacja międzynarodowa i zewnętrzne zagrożenia wymagają od Unii Europejskiej odważnych reform, które przywrócą jej atrakcyjność dla inwestorów oraz ochronią miejsca pracy.

Jednym z głównych wyzwań są bariery strukturalne i fragmentacja rynku wewnętrznego UE. „Nowa strategia jednolitego rynku musi skupić się na redukcji barier regulacyjnych oraz stworzeniu korzystnych warunków dla przedsiębiorców” – zaznaczył Witucki.

Innowacje, cyfryzacja i kompetencje

Podczas debaty zwrócono uwagę na konieczność rozwoju innowacji oraz cyfryzacji. Zaledwie 13,5% firm w UE korzysta ze sztucznej inteligencji, co jest poważnym zagrożeniem dla konkurencyjności kontynentu. Witucki podkreślił znaczenie skutecznego wdrożenia unijnego Aktu o sztucznej inteligencji oraz zwiększenia finansowania na rozwój kompetencji cyfrowych i ekologicznych.

Rozszerzenie Unii i rola dialogu społecznego

Prezydent Konfederacji Lewiatan zaznaczył również, iż rozszerzenie UE, w tym o Ukrainę, jest strategiczną koniecznością. Silniejsza i bardziej zintegrowana Europa to klucz do zachowania globalnej konkurencyjności.

Podkreślił także wagę dialogu społecznego i nowego Paktu na rzecz Europejskiego Dialogu Społecznego. „Konstruktywna kooperacja partnerów społecznych jest niezbędna do wypracowania skutecznych reform, które zagwarantują wzrost gospodarczy i sprawiedliwość społeczną” – powiedział Witucki.

Europa musi działać

Podsumowując swoje wystąpienie, Maciej Witucki zwrócił uwagę, iż stagnacja nie jest opcją. Europa musi ograniczyć biurokrację, stawiać na innowacje i wzmacniać rynek pracy. „Bez odważnych reform sprzyjających biznesowi Europa pozostanie w tyle za globalną konkurencją” – podkreślił.

Konfederacja Lewiatan aktywnie uczestniczy w kształtowaniu europejskiej polityki gospodarczej, działając na rzecz silniejszego, bardziej konkurencyjnego rynku, który zapewni stabilność i dobrobyt społeczeństwom Unii Europejskiej.

Czym jest Trójstronny szczyt społeczny?

Trójstronny szczyt społeczny to forum dialogu między instytucjami Unii Europejskiej a europejskimi partnerami społecznymi. Spotkanie to odbywa się dwa razy w roku i stanowi istotną platformę do wymiany poglądów na temat kluczowych wyzwań gospodarczych i społecznych w Europie. Obrady są prowadzone wspólnie przez przewodniczącego Rady Europejskiej oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej.

W Trójstronnym szczycie społecznym biorą udział najważniejsze europejskie organizacje pracowników i pracodawców, w tym ETUC (Europejska Konfederacja Związków Zawodowych) oraz BusinessEurope, do którego należy Konfederacja Lewiatan. W obradach uczestniczyli także przewodniczący Rady Europejskiej António Costa, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka, minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz ministrowie pracy z Danii i Cypru – państw, które obejmą kolejne prezydencje w UE.

Tegoroczny szczyt koncentrował się na kluczowym zagadnieniu: „Jak wobec wyzwań geopolitycznych Europa znów może stać się atrakcyjną i konkurencyjną lokalizacją, przyciągać inwestycje oraz chronić i tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy?”. Uczestnicy debaty analizowali, jak wzmocnić Unię Europejską w obliczu globalnych zmian oraz jakie działania należy podjąć, aby zwiększyć jej atrakcyjność dla inwestorów i pracowników.

Konfederację Lewiatan reprezentowali prezydent Maciej Witucki i Kinga Grafa, zastępczyni dyrektor generalnej ds. europejskich.

Idź do oryginalnego materiału