Europa będzie się dozbrajać. Powstanie specjalny bank

1 miesiąc temu

Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Bezpieczeństwo Europy jest zagrożone w bardzo realny sposób – powiedziała Ursula von der Leyen w Brukseli.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała plan państwom członkowskim, a w czwartek przywódcy 27 państw Unii spotkają się na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, aby omówić ten temat. W ramach planu przewidziano utworzenie funduszu, który zapewni 150 miliardów euro pożyczek dla państw UE na wspólne inwestycje w obronność. Jak tłumaczyła Ursula von der Leyen, ma to na celu pomóc państwom członkowskim gwałtownie i znacząco zwiększyć wydatki na zdolności obronne. Plan składa się z pięciu punktów.

Plan w pięciu punktach

Pierwszym krokiem jest złagodzenie zasad dotyczących deficytu i długu, aby wydatki na obronność były wyłączone z limitów, a państwa nie ponosiły kar za ich przekroczenie.

Jeżeli państwa członkowskie zwiększą wydatki obronne średnio o 1,5 procenta PKB, może to stworzyć przestrzeń fiskalną blisko 650 miliardów euro na przestrzeni czterech lat – powiedziała przewodnicząca KE.

Drugim elementem planu jest utworzenie pakietu pożyczek o wartości 150 miliardów euro dla państw członkowskich, który ma na celu wspólne inwestowanie w obronność. Celem jest bardziej efektywne wydawanie środków oraz kooperacja przy tworzeniu paneuropejskich zdolności obronnych, takich jak systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, artyleria, pociski, amunicja, drony czy systemy przeciwdronowe.

Kolejny punkt dotyczy wykorzystania funduszy z polityki spójności w ramach unijnego budżetu, przy czym decyzję w tej sprawie podejmą same państwa członkowskie. Zaproponowane zostaną dodatkowe możliwości oraz zachęty dla państw, które będą miały swobodę decydowania, czy chcą wykorzystać fundusze z polityki spójności na zwiększenie wydatków na obronność.

Nie tylko kraje UE

Ostatnie dwa kroki koncentrują się na mobilizacji kapitału prywatnego poprzez przyspieszenie integracji oszczędności i inwestycji oraz wykorzystanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, iż Europa jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność w tym zakresie.

Toczą się dosyć intensywne rozmowy z różnymi krajami, których Polska jest liderem. Ja jestem dosyć dużą optymistką, jeżeli chodzi o ten bank. To nie jest tak, iż bank zakłada się w ciągu miesiąca, ale biorąc pod uwagę, jaka jest determinacja zwiększenia wydatków obronnych, taki bank, który byłby raczej międzyrządowy, a nie oparty na Komisji Europejskiej, ma duże szanse powodzenia – oceniła przedstawicielka Polski przy Unii, Agnieszka Bartol.

Bank byłby również otwarty na współpracę z krajami spoza Unii, takimi jak Wielka Brytania czy Norwegia.

Idź do oryginalnego materiału