Po dziesięcioleciach rywalizacji o malejące zasoby w rolniczym sercu Azji Środkowej przywódcy Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu wspólnie stawiają czoła wyzwaniom związanym z globalnym ociepleniem.
Duch współpracy był widoczny 8 stycznia, kiedy premierzy trzech państw zebrali się w Dolinie Fergańskiej, gdzie stykają się granice ich krajów, aby zademonstrować postęp w rozwiązywaniu długotrwałych sporów granicznych. Pomocą w utorowaniu drogi do spotkania było porozumienie w sprawie wyznaczenia granic osiągnięte przez Kirgistan i Tadżykistan w grudniu. Oba kraje prowadziły zbrojne starcia o sporną granicę jeszcze w latach 2021 i 2022. A w 2023 roku doniesienia o tym, iż oba państwa gromadzą broń, wzbudziły obawy przed ponownym konfliktem.
Rozwiązanie sporów granicznych przygotowuje grunt pod wspólne wysiłki na rzecz rozszerzenia współpracy gospodarczej w 2025 roku. „Premierzy trzech państw podkreślili, iż ich państwa mają duży potencjał do zacieśnienia współpracy w tak kluczowych obszarach, jak handel, logistyka, woda-energia i więzi kulturalno-humanitarne” — napisano w oświadczeniu rządu Kirgistanu wydanym po spotkaniu.
Zarządzanie malejącymi zasobami wodnymi było głównym tematem dyskusji podczas spotkania 8 stycznia. Po ustaleniu granic regionu bariery w handlu transgranicznym powinny zacząć znikać. Trzy państwa uczestniczą w inicjatywie finansowanej przez USA, zwanej procesem B5+1, która promuje regionalne połączenia handlowe. Raport opublikowany na blogu Banku Światowego w grudniu zachwalał regionalny potencjał handlu elektronicznego. „Rozwój handlu elektronicznego to realny sposób na zmniejszenie ubóstwa w Azji Środkowej. Poza sektorem płatności, który wymaga ekspertów finansowych, system handlu elektronicznego, szczególnie w produkcji, marketingu i dostawach, oferuje możliwości zatrudnienia, które ułatwiają udział ubogich i mniej wykwalifikowanych osób w rynkach internetowych” — czytamy w raporcie.
Źródło: Eurasianet
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium