Gurbanguły Berdymuchamedow odbył nieczęsto zdarzającą się podróż zagraniczną do Francji, przywożąc to, co kontrolowana przez państwo agencja prasowa opisała jako „ważne dokumenty mające na celu rozszerzenie współpracy między dwoma krajami”.
Wizyta nie była poświęcona wyłącznie tematowi rozszerzenia eksportu dostaw gazu ziemnego z Turkmenistanu do Unii Europejskiej. Materiał z 7 maja opublikowany przez Turkmenportal wskazuje, iż podpisano memoranda o porozumieniu z różnymi francuskimi firmami zajmującymi się lotnictwem, rolnictwem, rozwojem miast, zarządzaniem zasobami wodnymi i telekomunikacją, a także z jedną obejmującą rozwój rezerw gazu. Nie podano jednak szczegółów zawartych umów. Nie jest pewne, czy memoranda doprowadzą do znaczących inwestycji w gospodarkę turkmeńską, jednak mają one symboliczne znaczenie, potwierdzając chęć przywódców turkmeńskich do otwarcia kraju po tym, jak przez pierwsze ponad trzy dekady niepodległego istnienia Turkmenistanu utrzymywali go w dużej mierze w izolacji od świata zewnętrznego.
Centralnym punktem podróży Berdymuchamedowa w dniach 5-6 maja było turkmeńsko-francuskie forum ekonomiczne, w którym uczestniczyli najwyżsi rangą dyrektorzy wiodących francuskich firm. Turkmeński przywódca przeprowadził również rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. W przemówieniu na forum Berdymuchamedow podkreślił, iż Turkmenistan jest otwarty na biznes. „Turkmenistan jest gotowy zaoferować francuskim przedsiębiorcom wszelkie korzystne warunki do inwestowania i dalszego rozszerzania korzystnej dla obu stron współpracy” — stwierdził, podkreślając, iż jego kraj jest zainteresowany nie tylko przyciąganiem inwestycji do swojego sektora energetycznego, ale również zbadaniem możliwości przyciągnięcia małych i średnich francuskich przedsiębiorstw do prowadzenia działalności w Turkmenistanie”. Berdymuchamedow dodatkowo zaapelował o pomoc Francji w rozwijaniu znaczącego potencjału turystycznego Turkmenistanu zaznaczając, iż kraj ten posiada wszystkie warunki do systematycznego planowania strategii współpracy gospodarczej.
W ciągu ostatniego roku Turkmenistan starał się zakończyć lata samonarzuconej izolacji od Zachodu. W marcu zainicjowano przełomową umowę o wymianie gazu, której celem jest przesyłanie gazu ziemnego na zachód przez Turcję.
Źródło: Eurasianet
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium