ESG: moda czy sposób na lepszą przyszłość? Zapraszamy na IV Kongres ESG – Europa

1 tydzień temu

Korzenie koncepcji ESG sięgają XIX wieku i ruchów na rzecz ochrony środowiska. W obecnym rozumieniu termin ESG zaczął być powszechnie używany w latach 90. XX wieku. Wówczas inwestorzy zaczęli dostrzegać, iż czynniki niefinansowe, takie jak kwestie środowiskowe i społeczne, mogą mieć istotny wpływ na wartość długoterminową przedsiębiorstw.

W XXI wieku koncepcja ESG zyskała jeszcze większe znaczenie.

Już 29 stycznia 2025 roku w Warszawie odbędzie się IV Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, którego tematem przewodnim będą zmiany cywilizacyjne zachodzące na świecie oraz rola Unii Europejskiej w tych historycznych przemianach.

Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej. Całość będzie transmitowana online.

– Ateny są jak ospały koń, a ja jak giez, który próbuje go ożywić – powiedział kiedyś Sokrates. Chcemy, aby nasz kongres był miejscem otwartej dyskusji, wolnym od tematów tabu, i jak zawsze zamierzamy włożyć przysłowiowy kij w mrowisko.
Nie spotykamy się tutaj, by bezkrytycznie chwalić ESG jako receptę na wszystkie problemy świata, ale po to, by zastanowić się, czy wprowadzane zmiany rzeczywiście zmierzają w dobrym kierunku i jak możemy skuteczniej ulepszać rzeczywistość.
Nasz świat zmienia się na naszych oczach: nowy kierunek polityki Stanów Zjednoczonych, agresywna polityka Federacji Rosyjskiej, której jaskrawym przejawem jest m.in. wojna przeciwko Ukrainie, militarne napięcia na Bliskim Wschodzie, wyścig zbrojeń oraz zawirowania polityczne i napięcia społeczne w niektórych europejskich państwach. To również wpływa na realizację idei ESG. Przyszedł więc czas, by się zatrzymać, przeanalizować dotychczasowe dyrektywy i strategie oraz zastanowić się nad koniecznymi poprawkami – mówi Urszula Jóźwiak, dyrektorka Instytutu ESG.

Czym jest ESG?

O tym w przystępny sposób pisze w Tygodniku Spraw Obywatelskich w swoim artykule „ESG – fundament zrównoważonej przyszłości Europy” Ilona Pietrzak, wiceprezes Instytutu Spraw Obywatelskich:

„ESG, czyli Environmental, Social, Governance, to akronim określający trzy najważniejsze wymiary zrównoważonego rozwoju, które przedsiębiorstwa powinny uwzględniać w swojej działalności. Każdy z tych wymiarów ma fundamentalne znaczenie dla długoterminowego sukcesu biznesu oraz dla dobra społeczeństwa i środowiska.

  • E – Środowisko (Environmental): Ten wymiar dotyczy wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. Obejmuje takie kwestie jak:
    • Zmiany klimatu: redukcja emisji gazów cieplarnianych, przejście na odnawialne źródła energii, adaptacja do zmian klimatu.
    • Zanieczyszczenie: ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby, gospodarka odpadami.
    • Bioróżnorodność: ochrona ekosystemów, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.
    • Gospodarka obiegu zamkniętego: minimalizacja odpadów, recykling, ponowne wykorzystanie materiałów.
  • S – Społeczny (Social): Ten wymiar dotyczy relacji przedsiębiorstwa ze społeczeństwem, pracownikami, klientami i innymi interesariuszami. Obejmuje takie kwestie jak:
    • Prawa człowieka: przestrzeganie praw człowieka w całym łańcuchu dostaw, przeciwdziałanie pracy przymusowej i wyzyskiwaniu.
    • Warunki pracy: zapewnienie bezpiecznych i godnych warunków pracy, równość płac, rozwój pracowników.
    • Zaangażowanie społeczne: wspieranie lokalnych społeczności, kooperacja z organizacjami społecznymi.
    • Różnorodność i inkluzywność: tworzenie różnorodnych zespołów, przeciwdziałanie dyskryminacji.
  • G – Ład korporacyjny (Governance): Ten wymiar dotyczy sposobu zarządzania przedsiębiorstwem i jego relacji z inwestorami. Obejmuje takie kwestie jak:
    • Przezroczystość: ujawnianie informacji o działalności przedsiębiorstwa, w tym informacji finansowych i niefinansowych.
    • Odpowiedzialność: odpowiedzialność zarządu i rady nadzorczej za wyniki finansowe i niefinansowe przedsiębiorstwa.
    • Etyka: przestrzeganie zasad etycznych w działalności biznesowej, przeciwdziałanie korupcji”.
Idź do oryginalnego materiału