W Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości regionów węglowych w dobie Europejskiego Zielonego Ładu. Eksperci, decydenci i przedstawiciele branży górniczej rozmawiali o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną, redukcją emisji metanu i nowym wykorzystaniu infrastruktury pogórniczej.
Wspólna debata o przyszłości górnictwa
Konferencja „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do nowoczesnych badań” zgromadziła przedstawicieli Komisji Europejskiej, rządu, sektora wydobywczego i świata nauki. Wydarzenie zorganizowały EURACOAL i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych, a gospodarzem była Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
– JSW to dziś największy i niedługo jedyny producent węgla koksowego w UE. Ten surowiec jest najważniejszy dla przemysłu stalowego, a bez stali nie zbudujemy OZE, infrastruktury ani nie przeprowadzimy transformacji – podkreślił Ryszard Janta, prezes JSW SA.
Sprawiedliwa transformacja to konieczność
O potrzebie odpowiedzialnej transformacji mówiła Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, której resort objął konferencję patronatem.
– Transformacja trwa, ale pamiętamy o przeszłości. W latach 90. zamykano kopalnie z dnia na dzień, co doprowadziło do zapaści społecznej i gospodarczej. Dziś nie możemy popełnić tych samych błędów. Obecna zmiana musi być sprawiedliwa i dobrze zaplanowana – zaznaczyła minister.
Fundusz RFCS i innowacje w redukcji metanu
W centrum uwagi znalazły się projekty wspierane przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali (RFCS), szczególnie te dotyczące redukcji emisji metanu i zagospodarowania terenów pogórniczych. JSW zaprezentowała projekt REM – największy w historii firmy projekt unijny, którego celem jest ograniczenie emisji metanu ze zrobów poeksploatacyjnych.
– Nasz program obejmuje wszystkie kopalnie JSW. Chcemy nie tylko skutecznie wychwytywać metan, ale też przekształcać go w energię. Tylko w 2024 roku wyprodukowaliśmy z metanu 169 tys. MWh, co pokryło 15% zapotrzebowania spółki – powiedział Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych.
Spółka planuje dalszy rozwój infrastruktury – m.in. systemów pomiarowych, sieci rurociągów i układów kogeneracyjnych.
Górnictwo może wspierać zieloną gospodarkę
W trakcie konferencji omówiono również projekty rekultywacyjne, takie jak GreenJOBS, RECOVERY i GI-MINE. Pokazują one, iż dawne obszary przemysłowe mogą stać się fundamentem zielonej gospodarki.
– Europa potrzebuje wiedzy regionów górniczych. Fundusz RFCS jest mostem między przemysłowym dziedzictwem a zieloną przyszłością – powiedziała prof. Alicja Krzemień, prezes EURACOAL.
Nowe regulacje i plany Komisji Europejskiej
Uczestnicy debatowali także o unijnym rozporządzeniu metanowym (2024/1787). Jak zaznaczył Artur Badylak z JSW, nowe przepisy wymagają precyzyjniejszych pomiarów, zwłaszcza w szybach wentylacyjnych. Ich wdrożenie będzie wymagało współpracy z instytutami naukowymi i Wyższym Urzędem Górniczym.
Na zakończenie przedstawiciele Komisji Europejskiej ogłosili plan uruchomienia kolejnych konkursów w ramach RFCS. Szczególne znaczenie ma tzw. Big-Ticket Call na lata 2025–2026, który będzie wspierać duże, innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe zgodne z celami klimatycznymi UE do 2050 roku.
Źródło: JSW SA
To też może Cię zainteresować:
Chiny uruchomiły pierwszą na świecie flotę autonomicznych e-ciężarówek górniczych