Energa Operator z rekordem: 10 GW OZE już w sieci – co dalej?

enerad.pl 12 godzin temu

Rekordowe 10 GW mocy OZE – dominacja fotowoltaiki i wiatru

Energa Operator ogłosiła historyczny sukces – do jej sieci dystrybucyjnej przyłączono już ponad 10 GW mocy z odnawialnych źródeł energii. Największy udział mają instalacje fotowoltaiczne (ok. 5,1 GW), tuż za nimi znajdują się farmy wiatrowe (ok. 4,3 GW). Znacząca część PV to mikroinstalacje prosumenckie podłączone do sieci niskiego i średniego napięcia, natomiast wiatr to głównie duże farmy zasilające sieć wysokiego napięcia.

Spółka jest odpowiedzialna za blisko 1/3 wszystkich mocy OZE działających w Polsce. To efekt szeroko zakrojonych działań inwestycyjnych i modernizacyjnych, które w 2024 roku pochłonęły niemal 3 mld zł – czyli 1/5 wszystkich nakładów inwestycyjnych polskich operatorów dystrybucyjnych i przesyłowych.

Innowacyjne rozwiązania dla odbiorców i inwestorów

Energa Operator nie poprzestaje na przyłączeniach – wdraża też innowacyjne narzędzia wspierające rozwój OZE i bilansowanie sieci. Od maja 2025 r. udostępniono tzw. przyłączenia komercyjne w sieci wysokiego napięcia. To szansa na przyspieszenie inwestycji w OZE i magazyny energii.

W celu efektywnego zagospodarowania nadwyżek produkcji z OZE, spółka wprowadziła usługę Interwencyjnej Dostawy Mocy Czynnej, pozwalającą odbiorcom czasowo zwiększyć pobór energii. Uzupełnieniem są nowe taryfy dynamiczne (G11f i C11f), które premiują zużycie energii w czasie jej największej dostępności i najniższych cen.

Energa Operator postuluje też tworzenie „zielonych stref” dla energochłonnych inwestycji w lokalizacjach o dużej produkcji OZE – co może okazać się istotnym narzędziem w budowie zrównoważonego systemu elektroenergetycznego.

Potężne inwestycje i cyfrowa rewolucja w sieci

Do 2035 roku Energa Operator planuje przeznaczyć aż 40 mld zł na inwestycje w infrastrukturę sieciową. Program modernizacji, wsparty m.in. środkami z Krajowego Planu Odbudowy (7,6 mld zł), zakłada m.in.:

  • możliwość przyłączenia kolejnych 9 GW OZE (w tym 200 tys. prosumentów),
  • budowę 11 tys. km nowych linii,
  • modernizację 10 tys. km istniejących linii, w tym 7 tys. km skablowanych,
  • podłączenie 1600 ogólnodostępnych stacji ładowania EV.

Spółka inwestuje również w cyfryzację – rozwija tzw. cyfrowego bliźniaka sieci z funkcjami AI, który pozwoli prognozować produkcję z OZE i przewidywać wpływ zdarzeń na pracę systemu. Już dziś 90 proc. odbiorców posiada liczniki zdalnego odczytu.

Zobacz również:
  • Grupa Energa z kontraktem na ponad 1 GW mocy. Przychody mogą sięgnąć 8,8 mld zł
  • Farmy PV Kotla i Łosienice coraz bliżej uruchomienia. Energa przyspiesza rozwój OZE
  • Energa przyspiesza inwestycje w OZE i dystrybucję. W planach nowe bloki gazowe i magazyny energii

Źródło: Energa

Idź do oryginalnego materiału