Elon Musk to najbogatszy człowiek świata. Twórca firm Tesla i SpaceX, a także właściciel platformy X (dawny Twitter) po wydatnym wsparciu Donalda Trumpa w walce o drugą kadencję w fotelu prezydenta USA, oczy zwrócił ku Europie. Zarówno w wymiarach politycznym, jak i biznesowym. W przypadku objawia się to krytyką premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. A także wsparciem skrajnych formacji w tych krajach. W przypadku Wielkiej Brytanii to Reform UK Nigela Farage’a – tego samego, który przyczynił się do brexitu – a w Niemczech AfD. Z kolei w wymiarze biznesowym multimiliarder robi interesy we Włoszech. Tam jego firma ma zrealizować projekt wart 1,5 mld dolarów, polegający na zabezpieczeniu łączności rządowej. Z tego powodu szef Tesli i SpaceX poszukuje posiadłości w Europie i – jak podaje „Gazeta Wyborcza” – ma to być zamek we Włoszech. Ale burmistrz Piotr Bujak wyszedł z propozycją, by Elon Musk wybrał Głogówek.
„Choć [Elon Musk – dop. red.] na razie skupia się na Włoszech, to dziś postanowiliśmy brawurowo zaoferować mu znacznie lepszą lokalizację – Głogówek” – napisał na Facebooku.
Elon Musk dostał propozycję, by wybrać Głogówek. Jakie padają argumenty?
Burmistrz przedstawił kilka argumentów mających zachęcić multimiliardera, by wybrał zamek w Winiarach. Pierwszy dotyczy wymiaru estetycznego. Piotr Bujak przytacza malowniczy opis Głogówka i okolic autorstwa pisarza Rafała Urbana, który określił je jako „północną Italię”. Mowa m.in. o polach lawendy niczym w Toskanii, pięknych zamkach czy „echach włoskiego baroku w obiektach sakralnych”.
Piotr Bujak wskazuje też jednak czysto pragmatyczne powody, dla których Elon Musk powinien wybrać Głogówek i jego zamek. To bliskie położenie lotnisk w Katowicach i Wrocławiu. To również fakt, iż w promieniu 400 km od miasta znajduje się sześć europejskich stolic.
Burmistrz Głogówka podkreśla, iż gmina jest jedynym właścicielem renesansowego zamku. Podkreśla, iż obiekt „przy pewnych nakładach i pracach byłby prawdziwą perłą miasta i regionu, stanowiąc zarazem godną podziwu wizytówkę Pańskich przedsięwzięć”.
„Maile już poszły. Próbować zawsze warto” – argumentuje Piotr Bujak w mediach społecznościowych.
Zamek w Głogówku – renesansowa rezydencja
Z informacji na stronie gminy wynika, iż nie wiadomo kiedy zamek w Głogówku powstał konkretnie. Ale prace archeologiczne wykazały, iż na przełomie XIII-XIV wieku w tym miejscu była warownia Piastów Opolskich.
„W 1562 r. Jan Oppersdorff wydzierżawił miasto i w przeciągu dziesięciu lat zbudował okazałą rezydencję utrzymaną w stylu renesansowym, zachowaną częściowo do naszych czasów. Kolejny właściciel zamku Jan Jerzy II rozbudował obiekt, dobudowując m.in. cztery wieże, które nadały jej charakter obronny. Wzniósł również basztę więzienną przylegającą do murów, zamykającą centrum miasta” – opisują historycy.
„Kolejna faza rozbudowy to rządy Jana Jerzego III, który dobudował skrzydło wschodnie, tzw. zamku dolnego, zamykając tym samym obiekt, tworzący już rodzaj czworoboku. Zamek składa się z połączonych ze sobą (od strony północnej) dwóch części – zamku górnego i dolnego; obie posiadają po trzy skrzydła zabudowań, które tworzą plan zbliżony do litery „U”. Zabudowania nie są zestawione symetrycznie; cały kompleks zamkowy ma nieregularny układ przestrzenny z otwartym dziedzińcem” – czytamy w opisie.
Elon Musk zdecyduje się na Głogówek? Mało prawdopodobne, ale…
Ród Oppersdorffów władał zamkiem do 1945 roku, do czasu ucieczki ostatniego z prawowitych właścicieli przed nachodzącą Armią Czerwoną.
„Zamek posiadał bibliotekę, której zbiory uchodziły za jedne z najbogatszych na Śląsku. Ok. 13 tys. woluminów zostało po wojnie zdeponowanych w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. W zamkowej kaplicy św. Jana Chrzciciela, znajdują się freski ścienne ilustrujące żywot patrona. Są one dziełem Franciszka Sebastiniego, wykonane zostały w XVIII w.” – informuje gmina.
To, iż Elon Musk skorzysta z propozycji burmistrza Bujaka i wybierze Głogówek, wydaje się mało prawdopodobne. Ale gdyby to uczynił, byłaby to kolejka karta w i tak ciekawej historii tamtejszego zamku. Zaś dla władz miasta to bez ciekawa akcja marketingowa.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania