Elektrownie wiatrowe. Większe tereny dla farm. Projekt ustawy

5 dni temu

Najważniejsze zapisy dotyczą zwiększenia dopuszczalnego obszaru pod inwestycje wiatrowe na lądzie aż o 44% (32 500 km2). Umożliwi to budowę elektrowni o łącznej mocy ponad 10 GW w perspektywie 2030 r. Uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i wzrost odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym miksie energetycznym przyczyni się to także do utworzenia nowych miejsc pracy dla ponad 30 tys. pracowników – czytamy w komunikacie.

W ramach planowanych przepisów zniesiona zostanie zasada 10H (lokalizacji elektrowni w odległości co najmniej 10 wysokości wiatraków do szczytu łopaty), farmy wiatrowe będą mogły powstawać 500 m od zabudowy (wcześniej było to 700 m). W przypadku parków narodowych zaplanowano 1500 m (aktualnie obowiązuje zasada 10H), 500 m od obszarów Natura 2000 (do tej pory niechronione, a także utrzymanie 500 m od rezerwatów przyrody.

W każdym przypadku o konkretnej odległości farmy wiatrowej będzie decydować, jak informuje MKiŚ, organ sporządzający miejscowy plan po zapoznaniu się ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko oraz postulatami społeczności lokalnych, które będą mieszkać w pobliżu planowanej farmy wiatrowej. Nowelizacja reguluje lokalizowanie tych obiektów przy wykorzystaniu trybu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego.

Przeczytaj także: Wielkopolska. Powstanie wielka farma wiatrowa o mocy 190 MW

Idź do oryginalnego materiału