Kocioł węglowy nr 3, po zakończeniu robót, będzie współspalać biomasę do 50% udziału energetycznego (aktualnie to 30%). Emisyjność bloku wyniesie poniżej 550 g CO2/kWh. Parametry jednostki staną się zgodne w Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej.
Przed zawarciem umowy przeprowadzono analizy, pomiary i testy instalacji pod kątem m.in. logistycznym i technologicznym. Potwierdziły one, iż zwiększenie poziomu współspalania biomasy w kotle jest możliwe do osiągnięcia i bezpieczne po przeprowadzeniu odpowiedniej modernizacji instalacji. Zakres niezbędnych prac obejmuje dostosowanie układu dystrybucji powietrza do komory spalania, a także wprowadzenie zmian w układach sterowania i pomiarów kotła – czytamy w komunikacie. Modernizacja ma się zakończyć w IV kwartale 2025 r.
W Elektrowni Ostrołęka B znajdują się trzy bloki energetyczne klasy 200 MWe. Po wcześniejszych modernizacjach ich moc jednostkowa wzrosła do 230 MWe. Jedyna w północno-wschodniej części kraju elektrownia systemowa dysponuje mocą elektryczną 690 MWe. Jest wyposażona w nowoczesne instalacje odsiarczania i odazotowania spalin oraz zmodernizowane elektrofiltry. Ogranicza to znacząco emisję pyłów.
Przeczytaj także: Małe elektrownie jądrowe. Krok do budowy w Ostrołęce i Włocławku