Rosnące zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników
Lloyd’s Register Foundation, poprzez Global Safety Evidence Centre, opublikowała raport ukazujący wpływ zmian klimatu na bezpieczeństwo pracowników, szczególnie w sektorze energii. Wynika z niego, iż globalnie 18% pracowników doświadczyło uszczerbku na zdrowiu w pracy w ciągu ostatnich dwóch lat. Z kolei według Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), każdego roku dochodzi do trzech milionów zgonów związanych z pracą.
W przypadku sektora energetycznego raport wskazuje, iż na każde 100 tys. pracowników przypada 10,2 wypadków śmiertelnych. Wzrost temperatur i ekstremalne zjawiska pogodowe mają potencjał, by tę statystykę dodatkowo pogorszyć.
Ekstremalne temperatury zwiększają ryzyko wypadków
Zgodnie z analizą, każdorazowy wzrost temperatury o 1°C powoduje 1-procentowy wzrost ryzyka wypadków w pracy. W czasie fal upałów ryzyko to rośnie aż o 17,4%. Dotyczy to głównie regionów subtropikalnych, ale skutki odczuwalne są również w Europie.
W 2025 roku Portugalia, Hiszpania, Francja i Włochy mierzyły się z temperaturami powyżej 40°C. Jeszcze wyższe wartości, od 42°C do 51°C, odnotowano na Filipinach. Najbardziej narażeni na skutki upałów są pracownicy fizyczni na zewnątrz oraz osoby zatrudnione w słabo wentylowanych pomieszczeniach.
Sektor energetyczny wśród najbardziej zagrożonych
Choć zmiany klimatu wpływają na wszystkie branże, pracownicy sektora energetycznego są szczególnie podatni na nowe zagrożenia. Chodzi przede wszystkim o klęski żywiołowe oraz ryzyka związane z przechodzeniem na niskoemisyjne paliwa – takie jak amoniak, metanol czy wodór.
Największe zagrożenia dotyczą pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz lub w warunkach morskich, w tym także tych zatrudnionych w małych firmach odnawialnych źródeł energii.
Luka w badaniach i wiedzy
Raport zwraca uwagę na znaczące braki w dostępnych danych dotyczących ryzyka klimatycznego dla pracowników. Tam, gdzie dane istnieją, są one często ograniczone do jednego sektora lub regionu. Brakuje informacji porównawczych, które mogłyby służyć do tworzenia uniwersalnych i skutecznych rozwiązań.
Nancy Hey, dyrektorka ds. badań i analiz w Lloyd’s Register Foundation, podkreśliła:
„Jak pokazuje raport, brakuje danych na temat sposobów ochrony pracowników przed tymi narastającymi zagrożeniami, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie. Uzupełnienie tych braków powinno być pilnym priorytetem – to działanie, które umożliwi bezpieczne funkcjonowanie ludzi i gospodarek”.
Apel o regulacje i działania ochronne
W tym samym czasie, co publikacja raportu, opublikowano również dokument z Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (IOSH), który wzywa do uwzględnienia przepisów związanych ze zmianami klimatu w obowiązującym prawie pracy.
Ruth Wilkinson, szefowa ds. polityki i relacji publicznych IOSH, powiedziała:
„Wszyscy mamy rolę do odegrania. Musimy działać razem, dzielić się wiedzą i podejmować działania, aby zarządzać ryzykiem. Działania muszą być podjęte – i to szybko”.
Zobacz również:- WindEurope walczy z deficytem pracowników – nowe praktyki i cele dla młodych
- IEA apeluje: potrzeby pracowników muszą być częścią transformacji energetycznej
- Roboty zastępują instalatorów na farmach PV?
Źródło: Lloyd’s Register Foundation The impact of climate change on safety at work