Ma mieć aż 400 km i mieć niebagatelne znaczenie nie tylko dla kierowców, ale i dla obronności kraju. Mowa o nowej drodze ekspresowej, która miałaby powstać między Kaliszem a Ustką, o roboczej nazwie Via Pomerania.
"Droga przebiegać będzie przez takie miejscowości jak Słupsk, Chojnice, Bydgoszcz, Inowrocław, Konin i oczywiście Kalisz, realizowane są już w tej sprawie rozmowy w ministerstwie infrastruktury i ministerstwem obrony międzynarodowej, bowiem toczą się adekwatnie prace już nad koncepcją. najważniejsze będzie połączenie portu NATO w Ustce z Bydgoszczą, gdzie stacjonują jednostki NATO, ale ten projekt jest znacznie szerszy i ma zdecydowanie znaczenie militarne, ale z drugiej strony usprawni ruch między regionami" - powiedziała radiuCENTRUM Karolina Pawliczak, posłanka Koalicji obywatelskiej, która reprezentuje region Południowej Wielkopolski w powołanym przez sejm zespole zajmującym się koordynacją działań, związanych z inwestycją.
na fot.: Karolina Kawliczak / Koalicja Obywatelska
Jak zaznacza kaliska posłanka, inwestycja będzie realizowana w trybie uproszczonym pod kątem administracyjnym.
"W związku ze znaczeniem militarnym i obronnym tej inwestycji, niektóre procedury, zwykle dotyczące realizacji takich przedsięwzięć drogowych, będą wyłączone. Każda inwestycja szczególnie o takim znaczeniu jest istotna i uważam, iż nie możemy dopuścić do tego, by Kalisz mógł być z tego wykluczony. Szczególnie dotyczy to tych ośrodków miejskich, które niestety przez ostatnie lata były z inwestycji o takim wymiarze wykluczane" - dodała Pawliczak.
Via Pomerania ma pokrywać się przebiegiem z krajową 25-ką. Czy zatem nie spowoduje to przeszkód w realizacji obecnych planów na budowę tej drogi w tym obwodnicy Kalisza?
"Od razu zaznaczam, iż inne inwestycje typu S11 czy obwodnica Kalisza, które to inwestycje są niezwykle ważne dla regionu, nie będą w żaden sposób opóźnione w związku z realizacją koncepcji Via Pomerania. Tę nową drogę ekspresową między Kaliszem a pomorzem będziemy na pewno wspólnie budować i mam nadzieję, iż w tej kadencji prace koncepcyjne i prace nad dokumentacją będą już na tak zaawansowanym poziomie, iż nikt tego nie zatrzyma" - dodaje Pawliczak.
Pomysł nowej drogi ekspresowej zyskał przychylność wszystkich opcji politycznych w sejmie. Możliwe będzie również pozyskanie środków na jej budowę z NATO.