Eksperci biją na alarm: podnoszenie wieku emerytalnego właśnie się zaczęło!

5 godzin temu

Wiek emerytalny znów trafia na pierwszy plan. Choć rząd zapewnia, iż nie planuje ogólnokrajowych zmian, jedna grupa zawodowa już musi przygotować się na dłuższą pracę. Nowe przepisy przesuwają granicę przejścia na emeryturę o pięć lat – z 65 do 70. To budzi emocje i rodzi pytania: czy to dopiero początek większych zmian?

Fot. Warszawa w Pigułce

Nowy wiek emerytalny stał się faktem. Pracować trzeba będzie dłużej – zmiana dotyczy jednej grupy

Wiek emerytalny wraca do politycznej gry. Tym razem zmiana już stała się faktem i dotyczy konkretnej grupy zawodowej. Senacka komisja bez poprawek przyjęła nowelizację, która wydłuża wiek pracy komorników aż do 70. roku życia. To o pięć lat więcej niż dotąd. Decyzja budzi kontrowersje, choć rząd przekonuje, iż chodzi o równe traktowanie wszystkich zawodów prawniczych.

Praca do 70. roku życia. Komornicy na celowniku ustawodawcy

Dotychczas komornicy musieli odchodzić z zawodu w wieku 65 lat. Nowelizacja przywraca przepisy sprzed 2019 roku i ustala, iż granicą będzie teraz 70. rok życia – tak jak w przypadku notariuszy, adwokatów czy sędziów. Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia zmianę potrzebą wyrównania zasad. Wskazuje też na wcześniejsze wyroki sądów administracyjnych, które uznawały wcześniejsze przepisy za dyskryminujące.

– Wydłużenie aktywności zawodowej komorników pozwoli lepiej wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie – podkreślił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Nowe zasady również dla asesorów. Bez limitu czasu

W ustawie znalazła się także zmiana dotycząca asesorów komorniczych. Dotąd mogli pełnić swoją funkcję maksymalnie przez sześć lat. Teraz ten limit znika. Resort argumentuje, iż dotychczasowy termin wymuszał szybkie decyzje o dalszej ścieżce kariery – często zanim kandydaci byli gotowi na samodzielne prowadzenie kancelarii.

ZUS zabiera głos. Czy będą kolejne zmiany wieku emerytalnego?

Choć zmiana dotyczy wyłącznie komorników, w debacie publicznej znów rozgorzały pytania o powszechny wiek emerytalny. w tej chwili w Polsce wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To jeden z ostatnich państw w UE, gdzie kobiety przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni.

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk rozwiał jednak wątpliwości: – Nie ma planów podnoszenia wieku emerytalnego. Decyzja o przejściu na emeryturę należy do każdego obywatela. System ZUS daje możliwość samodzielnego wyliczenia przyszłego świadczenia – zaznaczył w rozmowie z „Interią”.

Aktywność zawodowa po emeryturze? Coraz więcej Polaków tak wybiera

Z danych ZUS wynika, iż już ponad 800 tysięcy Polaków kontynuuje pracę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. – Wiek to tylko liczba. Cieszy nas, iż osoby starsze są aktywne zawodowo – podkreśla Derdziuk. Dodaje, iż aktywność zawodowa przekłada się na lepsze samopoczucie, mniejsze wydatki na leczenie i rzadsze problemy psychiczne.

Co dalej? Ustawa już przeszła przez Senat

Nowelizacja została przyjęta przez Senat i niedługo trafi do podpisu prezydenta. jeżeli Andrzej Duda jej nie zawetuje, nowe zasady zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Komornicy będą musieli się dostosować – lub zrezygnować wcześniej, jeżeli osiągną wiek uprawniający do emerytury. Dla jednych to koniec dyskryminacji. Dla innych – niebezpieczny sygnał przed możliwą debatą o wydłużeniu wieku emerytalnego dla wszystkich.

Idź do oryginalnego materiału