Wśród ekonomistów i ekspertów biznesowych na całym świecie obawy dotyczące drugiej kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa są największe w Europie i Ameryce Północnej. Eksperci ekonomiczni ankietowani przez Instytut Ifo i Szwajcarski Instytut Polityki Gospodarczej spodziewają się negatywnych konsekwencji dla gospodarki, polityki handlu międzynarodowego i polityki klimatycznej w USA i Kanadzie oraz w Europie Zachodniej i Wschodniej. Jednak wśród ekonomistów i ekspertów biznesowych z innych części świata obawy dotyczące Trumpa są mniej wyraźne, jak podaje monachijski instytut Ifo.
W ramach regularnego „Badanie ekspertów ekonomicznych” badacze ekonomii z obu instytutów cztery razy w roku przeprowadzają ankietę wśród czterocyfrowej liczby ekonomistów i ekspertów ekonomicznych w ponad 100 krajach. W czwartym kwartale 2024 r. wzięło w nim udział 1398 uczestników ze 125 krajów. Według Ifo 744 z nich pracuje w Europie i 113 w Ameryce Północnej .
Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, w Europie negatywnego efektu Trumpa spodziewa się ponad 80 proc. respondentów, a w Ameryce Północnej ponad 70 proc. Większość ekonomistów w Ameryce Południowej, Afryce i Azji, w tym w Chinach, nie spodziewa się większych szkód gospodarczych.
Zdania są także wyraźnie podzielone, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe, choć obawy są mniej duże: w Ameryce Północnej, Europie, a także Australii i Nowej Zelandii dobra połowa ekonomistów obawia się negatywnych konsekwencji, znacznie większy odsetek niż w pozostałych krajach świat. W badaniu trwającym od 4 do 18 grudnia 2024 r. wzięło udział 1398 ekspertów ze 125 krajów.