Eko groby w Krakowie. jeżeli chcesz pozostawić kwiaty, musisz kupić eko doniczkę

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl


W Krakowie powstał pierwszy w Polsce ekologiczny cmentarz, który ma sprzyjać środowisku. Tak zwane eko kwatery pozwolą między innymi na zmniejszenie ilość odpadów związanych z upamiętnianiem zmarłych osób. Tutaj akceptowane będą jedynie "kamienie pamięci", drewniane tabliczki oraz eko doniczki.
W piątek 20 września 2024 roku nastąpiło uroczyste otwarcie ekologicznej kwatery pochówkowej w Krakowie o nazwie "Drzewa pamięci". Jest to wydzielona przestrzeń na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich, która ma miejsce na 135 grobów. W każdym z nich można złożyć dwie biodegradowalne urny z prochami. Tego potrzebowali sami mieszkańcy.


REKLAMA


Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]


Ekologiczny cmentarz w Krakowie. To pierwsza taka kwatera pochówkowa w Polsce
Pomysłodawcą inicjatywy jest obecny zastępca prezydenta Krakowa Łukasz Sęk. Jak twierdzi, "wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego". W związku z tym, iż polskie przepisy nie zezwalają na rozsypywanie prochów w lasach czy na polanach, zdecydowano się na wydzielenie specjalnej strefy. Tam osoby, dla których ochrona naszej planety jest niezwykle istotna, będą mogły pochować swoich bliskich "w sposób minimalistyczny i nieingerujący w środowisko naturalne". Kwatera ekologiczna na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich to miejsce dla "ekogrobów". Zmarli będą chowani wyłącznie w biodegradowalnych urnach, stworzonych z wiklinowych lub drewnianych tworzyw.


Kwatera ekologiczna jest wyłożona matą rozchodnikową. To jest taki naturalny ekosystem dla flory i fauny. Założenie jest takie, iż chowamy urnę biodegradowalną, a miejscu spoczynku jest symbolicznie wbita tabliczka z ekologicznej sklejki


- wyjaśnia Rafał Cichewicz, prezes spółki zarządzającej cmentarzem, cytowany przez serwis Radio Kraków.


Eko pochówek na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich. Beton, plastik i stal wpisano na czarną listę
Miejsce pochówku na ekologicznym cmentarzu będzie oznaczane "kamieniami pamięci" bądź drewnianą tabliczką. Co więcej, w eko kwaterze nie można używać żadnych elementów betonowych oraz stalowych. Nagrobki mogą być dekorowane wyłącznie żywymi kwiatami, które również należy umieścić w donicach wykonanych z ekologicznych tworzyw. Jedynie w wyznaczonych miejscach można używać lamp solarnych. To wszystko ma pozwolić na to, by mieszkańcy spojrzeli "w inny, także bardziej odpowiedzialny sposób na kwestię troski o środowisko naturalne".


Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich powstał również pomnik upływu czasu i przemijania – oś czasu 'Tempus fugit', oparty o przebieg równoleżnika 50° N przez teren nekropolii i wykorzystujący zjawisko geologiczne dryfu kontynentów. Ten wyjątkowy na skalę światową projekt objęto patronatem Głównego Geodety Kraju


- dodają przedstawiciele Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie w rozmowie z portalem kr24.pl. Warto dodać, iż cmentarz w Podgórkach Tynieckich to najmłodsza nekropolia w Krakowie, która działa dopiero od 2021 roku. Znajduje się tam również jedyna w mieście spopielarnia zwłok.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału