Tylko do dziś właściciele schronów mają czas, aby zgłosić je do urzędu dzielnicy i gminy. Zobowiązuje ich do tego ustawa o ochronie ludności.
– Taki obowiązek mają właściciele, użytkownicy wieczyści oraz zarządcy obiektów budowlanych. Zgodnie z ustawą ma to być zgłoszone do burmistrza dzielnicy, jeżeli chodzi o nasze podwórko warszawskie – mówi burmistrz dzielnicy Ochota Piotr Krasnodębski.
Zgłoszenie schronu pozwoli ocenić, czy może on służyć w sytuacjach zagrożenia.
– To są takie schrony, które zgodnie z tą ustawą były wpisane i funkcjonowały jako schrony do 1 stycznia 2025 roku i teraz trzeba to potwierdzić po to, żeby dzielnice mogły to zweryfikować, sprawdzić, ocenić, jaki jest stan faktyczny i techniczny tych wszystkich schronów – dodaje Krasnodębski.
Schron lub miejsce ukrycia można zgłosić mailowo do Wydziału Obsługi Mieszkańców lub przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP.
Zawiadomienie powinno składać się z elementów takich jak: adres nieruchomości lub numer działki, na której zlokalizowana jest budowla ochronna, tytuł prawny lub informację o sprawowaniu zarządu nad obiektem oraz dane kontaktowe.
Co to jest schron?
Jest to obiekt budowlany albo jego część o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażony w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne.
Zapewnia ochronę osób, urządzeń, dóbr materialnych przed wszystkimi niebezpiecznymi czynnikami.
Co to jest ukrycie?
Jest to obiekt budowlany albo jego część o konstrukcji niehermetycznej. Zapewnia ochronę osób, urządzeń, dóbr materialnych przed określonymi niebezpiecznymi czynnikami.
Nie zabezpieczają przed bojowymi środkami trującymi. Mogą np. chronić przed odłamkami, czy gruzem. Ukrycia służą krótkotrwałej ochronie ludności.