DZIERŻONIÓW II | Narodowe Święto Niepodległości Uroczystości w Dzierżoniowie

klubygp.pl 1 miesiąc temu

Początki polskiej państwowości po 123 latach niewoli były bardzo trudne, ale, jak pisał Moraczewski, „To nic! Będzie dobrze”. Polska, za którą tyle pokoleń Polaków przelało krew i na która tyle pokoleń czekało, była w końcu niepodległa. Tej wolności i tej szansy, którą wtedy Polska na nowo dostała, nie wolno nam zaprzepaścić.

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku trzeba przy tej okazji przypomnieć, jak wyglądała wyboista droga Polaków do odzyskania niepodległej Ojczyzny.

Niepodległa Polska dar, który otrzymaliśmy od naszych przodków. Odzyskanie wolności nie jest jednak zasługą wyłącznie kilku postaci, których nazywamy Ojcami Niepodległej. Do tego grona zaliczamy: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Jędrzeja Moraczewskiego i Józefa Hallera. Ludzie ci poświęcili swoje życie dla walki o wolną Ojczyznę, ale gdyby nie kilka pokoleń Polaków żyjących przed nimi w 1918 roku nie byłoby żadnej Niepodległej.
https://historia.dorzeczy.pl/pierwsza-wojna-swiatowa/654361/swieto-niepodleglosci-jak-odzyskalismy-wolnosc-droga-do-wolnosci.html

Uroczystości poprzedziła Msza Św. w kościele pw. Św. Jerzego. Po nabożeństwie w intencji Ojczyzny mieszkańcy Dzierżoniowa wraz z pocztami sztandarowymi zgromadzili się w rynku, gdzie czekał na nich Marszałek Piłsudski z adiutantem. W tym czasie rozdano uczestnikom 100 flag pochodowych. Paradę Niepodległości prowadziły dzierżoniowskie mażoretki, tuż za nimi orkiestra dęta, sufrażystki, uczestnicy konkursu „Ubierz się w historię” oraz mieszkańcy i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami Bohaterów Getta, Piłsudskiego, Daszyńskiego, Piastowską przed Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny, gdzie odbyły się oficjalne obchody z przemówieniem Marszałka Piłsudskiego.

Po złożeniu kwiatów, uczestnicy obchodów Narodowego Dnia Niepodległości przenieśli się na plac targowy na Piknik Niepodległościowy. W programie były m.in.: występy mażoretek, koncert patriotyczny Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, koncert Autorskiego Studia Piosenki. Podczas pikniku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Historia Polski w ubiorze”. O godzinie 12.00 wystartował Dzierżoniowski Bieg Niepodległości, po którym wśród uczestników rozlosowane zostały pamiątkowe koszulki. Wszystkich uczestników parady i pikniku poczęstowano pyszną wojskową grochówką. Dzisiejsza uroczystości to znakomita okazja do promowania postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich przez upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości obywateli. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne wspaniałe przeżycia, które już zapisały się w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, iż patriotycznych wzruszeń dostarczą nam w kolejnych latach uroczystości, które już na trwałe wpisały się w życie naszego miasta.

Organizatorami uroczystości był burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski i przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Denysiak. W obchodach 11 listopada udział wzięli kombatanci, przedstawiciele samorządów i wielu organizacji politycznych i społecznych oraz mieszkańcy miasta.

Mamy prawo a choćby obowiązek cieszyć z naszej niepodległości? „Polskość jest w nas, a serce wciąż bije dla Ciebie – Ojczyzno”. Jesteśmy Polakami. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Takie były „Prawdy Polaków” ogłoszone w 1938 roku na Kongresie Polaków w Niemczech, w samym Berlinie. Przypomniały mi się teraz, w czasie bandyckiego napadu Rosji na Ukrainę – bo jak inaczej nazwać te niepewne czasy, kiedy ludzie przestają rozumieć, kim są i co się dzieje.

Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 r., po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, jak było przez wieki, ale także w znaczeniu politycznym. Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska, my Naród Polski – częścią wielkich wspólnot międzynarodowych: Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa – Sojuszu Północnoatlantyckiego, na czele którego stoją Stany Zjednoczone – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.
Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, iż dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich. Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, iż o ile będziemy silni, to będzie trwał pokój w naszej części Europy, przetrwamy wszystkie zawieruchy dziejowe i będzie także trwała niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita – akcentował.
Andrzej Duda dziękował kolejnym Prezydentom USA, iż przyjeżdżają do Polski i „powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy odrodził się rosyjski imperializm, który dzisiaj próbuje zniszczyć naszego sąsiada, którego ze wszystkich sił wspieramy, i który – wierzymy w to głęboko – będzie wraz z nami także częścią wolnego świata”. – Bo dzięki wolnemu światu i wsparciu obroni się przed rosyjską agresją – dodał.
Ale – jak podkreślał – przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo.
– Dzisiaj patrzą na nas Ojcowie Niepodległości i ci, którzy prowadzili zabiegi polityczne, i ci, którzy realizowali działania militarne, jak marszałek Józef Piłsudski; patrzą na to jak we właściwym momencie zaczęliśmy modernizację i umacnianie polskiej armii, jak konsekwentnie ponosimy – my, całe polskie społeczeństwo, cały naród – wyrzeczenie, jakim są ogromne wydatki na obronność. Po to, by zapewnić bezpieczeństwo, byśmy nie musieli walczyć, by nikt nie odważył się nas napaść. Jak stało się to w 1939 roku, kiedy zaniedbano tę sprawę – mówił Prezydent RP Andrzej Duda, podczas dzisiejszej uroczystości.

Kazimierz M. Janeczko

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” DZIERŻONIÓW II


Idź do oryginalnego materiału