Dzień wody. Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie potężnie inwestuje w wodne projekty

4 tygodni temu

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. O tym, dlaczego odpowiedzialne podejście do wody ma znaczenie nie tylko dla biznesu, ale i dla całego społeczeństwa, opowiada Ksenija Todić, Dyrektor Łańcucha Dostaw w Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.

Dyrektor Ksenija Todić,. Fot. LinkedIn

W Coca-Cola HBC zrównoważony rozwój jest kluczowym filarem długoterminowego sukcesu, dlatego minimalizowanie naszego wpływu na otoczenie jest wpisane w strategię biznesową – mówi dyrektor Ksenija Todić. – Woda jest dla nas surowcem szczególnie ważnym, a odpowiedzialne zarządzanie nią ma fundamentalne znaczenie dla ciągłości i efektywności naszego łańcucha dostaw.

Spółka zainwestowała ponad 1,5 mld euro w ciągu trzech lat

Tylko w ciągu ostatnich trzech lat spółka zainwestowała ponad 1,5 mln euro w projekty wodne w swoich zakładach produkcyjnych m.in. w stałe monitorowanie zużycia wody oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, aby je ograniczać. W efekcie podejmowanych działań od 2015 roku firma zmniejszyła zużycie wody na litr wyprodukowanego napoju o 10 proc.

– W ciągu ostatnich lat znacznie ograniczyliśmy zużycie wody, pomimo rozwoju portfolio i infrastruktury produkcyjnej. Naszym celem są kolejne postępy – redukcja zużycia wody o blisko 100 milionów litrów w perspektywie rocznej, zarówno w roku bieżącym, jak i w 2026 r. – wylicza Ksenija Todić.

Działania na rzecz obiegu zamkniętego i minimalizacja śladu wodnego

Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie inwestuje w inicjatywy, mające na celu ograniczenie zużycie wody. W zakładzie w Radzyminie wdrożono innowacyjny projekt zamykania obiegu wody. Do pracy wież chłodniczych zamiast wody miejskiej wykorzystywane są oczyszczone ścieki pochodzące z zakładowej oczyszczalni. Dzięki temu firma redukuje zużycie wody miejskiej o 54 proc., przynosząc oszczędność 30 mln litrów wody rocznie. Dzięki zamkniętym obiegom w tym zakładzie w samym procesie uzdatniania spółka odzyskuje ponad 150 mln litrów w skali roku.

W małopolskim zakładzie w Staniątkach przeprowadzono zmiany w procesie płukania puszek, które odbywa się teraz zużyciem zjonizowanego powietrza. Woda z etapu płukania butelek szklanych jest z kolei zbierana i wykorzystywana ponownie w innych procesach technologicznych.

Dzięki temu 100 proc. ścieków pochodzących z zakładów produkcyjnych firmy jest oczyszczanych i zwracanych naturze zgodnie z najwyższymi standardami. Każdy z zakładów produkcyjnych w Polsce i Krajach Bałtyckich posiada certyfikowany System Zarządzania Efektywnością Wodną ISO 46001. Potwierdza on odpowiedzialne zarządzanie zasobami wodnymi.

Pracownicy, w ramach programu Near Loss – Każda kropla ma znaczenie, mogą zgłaszać swoje propozycje usprawnień i optymalizacji procesów, aby zredukować zużycie wody. W zakładach podejmowane są także działania w społeczności lokalnej m.in wspólne zarybianie rzeki Muszynka oraz Rządzy.

Z kolei pracownicy litewskiego zakładu w Varenie dzielą się swoją wiedzą o wodzie z lokalną społecznością. Co roku okoliczni mieszkańcy są zapraszani na sesje edukacyjne. W ich trakcie prezentowane są m.in. informacje o obiegu wody w przyrodzie oraz organizowane specjalne wodne panele sensoryczne. Innym przykładem jest nawiązanie współpracy z WWF, czego efektem było zaangażowanie w przywrócenie adekwatnego biegu rzeki Auce w Łotwie.

Źródło: Informacja prasowa Coca-Cola HBC Polska.

To też może Cię zainteresować:

Nowe partnerstwo The Ocean Cleanup i The Coca-Cola Company

Idź do oryginalnego materiału