Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w regionie

1 dzień temu
Zdjęcie: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchody w regionie


Złożeniem wiązanek i zapalaniem zniczy na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach przed Pomnikiem Katyńskim oraz Pomnikiem Sybiraków uczczona zostanie pamięć o Polakach zamordowanych w 1940 roku w Katyniu. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (13 kwietnia, o godz. 10.00.

To kolejna uroczystość, która wpisuje się w obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, ale jak zaznacza Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, dla nich ta jest najważniejsza.

– Jesienią będziemy obchodzić 35. rocznicę zawiązania się w Kielcach Rodziny Katyńskiej. Od 2005 roku jest to Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska. Przez te wszystkie lata regularnie rozbudowywaliśmy pomnik na Cmentarzu Partyzanckim i regularnie tam spotykaliśmy się, bo to było jedyne miejsce, gdzie wszyscy razem mogliśmy wspominać naszych bliskich, którzy zostali zamordowani – tłumaczy.

Dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, iż to wydarzenie będzie miało bardzo kameralny charakter. Do udziału w nim zaprasza wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.

– W zadumie, w refleksji złożymy kwiaty, zapalimy znicze, odmówimy modlitwy za pamięć tych, którzy zostali zamordowani w kwietniu i w maju 1940 roku. To wydarzenie jest zawsze centralnym punktem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – podkreśla.

Organizatorem wydarzenia są: Delegatura IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska.

Natomiast burmistrz Jędrzejowa zaprasza w niedzielę (13 kwietnia) do udziału w marszu. Na godz. 15.00 zaplanowano zbiórkę przy cmentarzu parafialnym Św. Trójcy, gdzie zostaną zapalone znicze na grobach ofiar zbrodni katyńskiej. Następnie rozpocznie się pochód i upamiętnienie ofiar przy Szkole Podstawowej nr 5, Zespole Szkół im. Stefana Grota Roweckiego, Szkole Podstawowej nr 3, na cmentarzu klasztornym, przy Zespole Szkół nr 1 im. ks. St. Konarskiego i Szkole Podstawowej nr 4. Przewidywany czas trwania przemarszu to około 2 godz.

Także w Sandomierzu odbędą się w niedzielę uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rozpocznie je msza święta o godzinie 11.15 w kościele św. Józefa. Następnie zebrani przejdą na cmentarz katedralny, gdzie przy symbolicznej mogile Katyńskiej i Wołyńskiej odbędzie się dalsza część obchodów. Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź podkreśla, iż zbrodnia katyńska pochłonęła ponad 20 tysięcy polskich oficerów, urzędników, sędziów, prokuratorów, lekarzy – pomordowanych w bestialski sposób, którym nie dano prawa, żeby się bronić.

– Zrobiono to tylko i wyłącznie w celu zniszczenia elit państwa polskiego, w ten sposób niszczy się narody – stwierdził burmistrz. Dodał, iż zbrodnia miała charakter ludobójstwa.

W sandomierskich uroczystościach wezmą udział władze miasta i powiatu, radni, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i delegacje szkolne.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2007 roku. Jest obchodzony 13 kwietnia. To właśnie tego dnia w 1943 roku o zbrodni dokonanej przez sowietów usłyszał cały świat. Niemcy ogłosili wtedy informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 roku.

Idź do oryginalnego materiału