Relacje między chrześcijanami a Żydami nie są relacjami dwóch równoległych religii. Mamy bardzo wiele rzeczy wspólnych i to dotyczy nie tylko biblijnego Izraela, ale także dzisiejszego – powiedział kard. Grzegorz Ryś na konferencji prasowej w poniedziałek. Jak ocenił, komentarze rabinów do Starego Testamentu są ważne dla pełnego zrozumienia Objawienia.
– Relacje między chrześcijanami a Żydami nie są relacjami wyłącznie zewnętrznymi, dwóch równoległych religii. Mamy bardzo wiele rzeczy ze sobą wspólnych i to dotyczy nie tylko Izraela historycznego, biblijnego, ale także Izraela dzisiaj – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Kard. Ryś zapewnił, iż wraz ze śmiercią ostatniego z apostołów objawienie jest zamknięte, jednakże „ciągle jesteśmy w procesie jego coraz głębszego zrozumienia”. Zdaniem hierarchy pełne zrozumienie objawienia jest ułatwione dzięki rabinicznym komentarzom do Biblii Hebrajskiej.
– Aby to podejmować musimy docierać do tego, co jest zapisane w Biblii oraz co jest w tradycji Kościoła, czyli poznać cały kontekst kulturowy i historyczny tego, o czym czytamy na kartach Pisma Świętego – powiedział kardynał. W ocenie hierarchy, „bez znajomości Izraela tego nie da zrobić”.
– Komentarze rabinów do Starego Testamentu, do Biblii Hebrajskiej w bardzo poważny sposób uzupełniają naszą katolicką egzegezę – argumentował.
Coroczny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim przypada na 17 stycznia. W tym roku, ze względu na szabat, obchody odbędą się w dniach 15 i 16 stycznia we Wrocławiu.
PAP / oprac. PR
Kard. Ryś pragnie obchodów Dni Judaizmu w każdej parafii. „Inaczej potwierdzamy dzieło Zagłady”
„Żyd spełniony”. Dlaczego nad Dniem Judaizmu unosi się duch błędu, a nie świadectwa konwertytów?
50 lat zamętu. Od dekad trwa „dialog” Kościoła z judaizmem i islamem