1 marca 2025 roku dodatek pielęgnacyjny został zwaloryzowany i wynosi 348,22 złote. Jest skierowane do osób, których wiek lub stan zdrowia wymagają dodatkowego wsparcia finansowego. Kto dokładnie może otrzymać taką pomoc z ZUS?
Kto może otrzymać dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje w dwóch sytuacjach. Mogą go otrzymać osoby, które (wystarczy spełnić jedno kryterium):
ukończyły 75. rok życia - wtedy ZUS przyznaje go automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku lub
są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji - wtedy konieczne jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów, bo o takim stanie zdrowia decyduje lekarz orzecznik.
ZUS na swojej stronie podkreśla, iż osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym przez więcej niż dwa tygodnie w miesiącu, nie mogą otrzymywać dodatku pielęgnacyjnego.
Jakie dokumenty są potrzebne w ZUS?
Osoby, które skończyły 75 lat, nic nie muszą robić. ZUS przyzna im dodatek z urzędu (czyli z automatu). Jest wypłacany razem z emeryturą.
W przypadku pozostałych osób potrzebne jest złożenie wniosku do ZUS. Co powinno być w dokumentach?
orzeczenie lekarza orzecznika ZUS (komisja lekarska ZUS) o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji
zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia na druku OL-9 (druk dostępny na stronie www.zus.pl)
Zaświadczenie musi być wypełnione przez lekarza prowadzącego nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku.
Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa: jeżeli świadczeniobiorca ma już przyznany zasiłek pielęgnacyjny przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, to musi jak najszybciej poinformować odpowiedni urząd o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Nie można pobierać obu świadczeń jednocześnie.