Dwa „Lexy”, parkingi i niskoemisyjna gospodarka – o tym będą debatować radni

21 godzin temu

Jutro (3 kwietnia) odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta Kielce. Radni będą dyskutować m.in. o dwóch uchwałach w trybie „Lex Deweloper” (dotyczących inwestycji przy ul. Koneckiej oraz skrzyżowaniu Panoramicznej i Czarnowskiej), a także o projekcie uchwały kierunkowej radnych opozycji oraz planie gospodarki niskoemisyjnej dla miasta.

Jednym z pierwszych punktów obrad będzie aktualizacja planu gospodarki niskoemisyjnej dla Kielc. W prezydium Rady Miasta podkreślają, iż jest to uchwała stricte techniczna mająca na celu dostosowanie przepisów. Opozycja zwraca jednak uwagę, iż jej realizacja może wiązać się ze znacznymi kosztami dla miasta.

Jeszcze większe emocje wzbudzą prawdopodobnie dwie uchwały realizowane w trybie „Lex Deweloper”.

Pierwsza z nich dotyczy wybudowania przy ul. Koneckiej wielorodzinnego budynku mieszkalnego z garażem podziemnym. Część mieszkańców protestuje przeciwko temu projektowi [szerzej piszemy o tym tutaj]. Sporę kontrowersje wzbudza także tzw. inwestycja towarzysząca, którą w tym wypadku będzie park kieszonkowy. Przypomnijmy: około stu metrów od tego miejsca znajduje się… las.

– Rzeczywiście, w tym miejscu znajdują się tereny leśne. Jednak w pobliżu nie ma w pełni urządzonego parku kieszonkowego ani placu zabaw, co uzasadnia potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia – tłumaczy Karol Wilczyński, przewodniczący Rady Miasta.

– jeżeli chodzi o park kieszonkowy, uważam, iż to bardzo dobry pomysł. Będzie to miejsce, gdzie po długim spacerze lub wędrówce po lesie będzie można odpocząć, usiąść i nabrać sił. Może też stać się punktem zbiórki dla osób planujących dalszą trasę – dodaje Jarosław Machnicki, wiceprzewodniczący.

Druga uchwała dotyczy budowy wieżowca przy zbiegu ulic Panoramicznej i Czarnowskiej. jeżeli radni wyrażą zgodę, już za kilka lat przyjezdnych opuszczających dworzec PKP witać będą dwie 21-kondygnacyjne wieże.

Radni pochylą się również nad uchwałą kierunkową złożoną przez klub PiS, dotyczącą powierzenia zarządzania parkingami w mieście Miejskiemu Zarządowi Dróg lub innej jednostce organizacyjnej Ratusza.

– Na jednej z ostatnich sesji pojawił się postulat, aby miasto samodzielnie zarządzało parkingami, zamiast oddawać je w dzierżawę. Podobne głosy padały także na komisjach. Wskazywano konkretne lokalizacje, które mogłyby zostać objęte takim modelem w pierwszej kolejności – wyjaśnia Karol Wilczyński.

Dodaje jednak, iż uchwała może rodzić pewne niespójności:

– Warto zwrócić uwagę na dysonans między założeniami tej uchwały a planami dotyczącymi placu Wolności, gdzie przewiduje się budowę parkingu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Tego rodzaju rozwiązanie jest powszechnie akceptowane przez osoby wypowiadające się na ten temat. Trudno natomiast określić, czy w przypadku przyjęcia tej uchwały obejmie ono również ten projekt. Może to rodzić pewne sprzeczności, zwłaszcza jeżeli znalazłby się inwestor zainteresowany budową i zarządzaniem parkingiem na placu Wolności – podkreśla przewodniczący Rady Miasta.

Wśród lokalizacji, które najczęściej pojawiają się w rozmowach na temat przejęcia zarządzania parkingami przez miasto, wymienia się m.in. parking przy Kadzielni (od strony ul. Krakowskiej) oraz przy szpitalu na ul. Kościuszki (od strony alei).

Jutrzejsza sesja rozpocznie się o godzinie 9.

  • Urząd Miasta
  • Sesja Rady Miasta
  • RADNI MIASTA KIELCE
    Idź do oryginalnego materiału