Miasto chce na Jagodnie i Wojszycach stworzyć wielki zielony teren. Właśnie rozpoczął się istotny etap związany z tym wielkim zadaniem.
Rozpoczęło się tzw. wyłożenie do publicznego wglądu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na obszarze klina wojszycko-jagodzińskiego. Będzie można zgłaszać uwagi do tego projektu. Odbędzie się także otwarta dyskusja publiczna online. Dopiero po przejściu tego etapu, projekt planu można skierować na sesję rady miejskiej. Przyjęcie planu jest niezbędne, by Wrocław mógł ubiegać się o przejęcie działek od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i urządzić tam tereny zielone.
– Na zagospodarowanie tego obszaru mieszkańcy bardzo czekają. Plan obejmuje 109 hektarów, które chcemy przeznaczyć na stworzenie zielonego klina, czyli spójnego obszaru błękitno-zielonej infrastruktury, który stanie się miejscem odpoczynku i rekreacji. Będzie to przestrzeń sprzyjająca integracji społecznej, ochronie środowiska oraz poprawie jakości życia. Dziękuję wszystkim, którzy już zaangażowali się w działania na rzecz tego projektu. Zapraszam do zapoznania się z nim i dalszego dialogu. Razem tworzymy Wrocław przyjazny mieszkańcom i naturze – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Projekt planu na klin wojszycko-jagodziński obejmuje teren ograniczony ulicami: Terenową, Buforową, Maszkowskiego, Wspólną, Smardzowską i Granitową. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który zarządza zdecydowaną większością działek w ramach tego obszaru, oczekiwał między innymi właśnie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Na przekazywanym terenie nie będzie mogło powstać nic innego, niż to, co przewidziano w planie. – Projekt planu przewiduje różne formy zieleni na ponad 80% tego obszaru. Opisuje m.in. minimalny procent udziału zieleni wysokiej dla poszczególnych obszarów. Określa też, gdzie mogą być zlokalizowane terenowe urządzenia sportowe wraz z obiektami im towarzyszącymi. Bierze również pod uwagę potrzebę retencji wód opadowych i roztopowych. W pobliżu nieistniejącego jeszcze północnego odcinka ulicy Maszkowskiego projekt przewiduje możliwość założenia zbiornika wodnego, który będzie pełnił takie funkcje – wyjaśnia Przemysław Matyja, dyrektor wydziału planowania przestrzennego.