Duże zainteresowanie nowymi zasadami przyłączeń komercyjnych w Energa-Operator

8 godzin temu

Blisko 200 uczestników wzięło udział w zorganizowanym przez Energa-Operator webinarium dotyczącym przyłączeń OZE na rynkowych zasadach. Od dzisiaj spółka uruchamia rozwiązania pozwalające wytwórcom OZE na przyłączanie instalacji i magazynów energii o największej mocy, które wymagają inwestycji w sieci wysokiego napięcia.

To istotna zmiana pozwalająca na przyłączanie największych źródeł wytwórczych w sytuacjach, w których do tej pory nie było to możliwe ze względów ekonomicznych. Podczas zorganizowanego przez spółkę spotkania przedstawione zostały szczegóły nowych zasad procesu komercyjnych przyłączeń.

– Tak duży odzew świadczy o tym, iż rynek na taką ofertę czekał. Jej celem jest usprawnienie procesu przyłączeniowego oraz dostosowanie go do aktualnych warunków rynkowych i technologicznych. Procedura przyłączeń komercyjnych daje inwestorom w odnawialne źródła energii nowe możliwości przyłączenia, dzięki którym możliwe będzie powstanie wielu nowych projektów, które bez tej procedury nie mogłyby powstać – mówi Grzegorz Kuczkowski, Dyrektor Departamentu Majątku Sieciowego Energa-Operator.

Do tej pory możliwe było przyłączanie OZE na komercyjnych zasadach w bardzo ograniczonym zakresie, polegającym na inwestycjach w budowę rozdzielni sieciowych 110 kV. Na tych zasadach spółka dotąd przyłączyła OZE o łącznej mocy 67,9 MW, a wartość inwestycji związana z tymi przyłączeniami wyniosła blisko 40 mln zł. w tej chwili Energa-Operator ma zawarte lub proceduje porozumienia komercyjne dotyczące OZE i magazynów energii na łączną moc ponad 280 MW, dla których wartość inwestycji związana z przyłączeniami szacowana jest na ok. 115 mln zł.

Nowe zasady umożliwiają przyłączenia komercyjne OZE i magazynów energii także wtedy, gdy wymagać będzie to przebudowy linii wysokiego napięcia. Według tych założeń w Energa-Operator możliwe będzie finansowanie przez podmiot przyłączany kosztów rozbudowy sieci niezbędnych dla realizacji przyłączenia, jeżeli wymagana rozbudowa wykracza poza obowiązujący Plan Rozwoju. Innymi słowy: nowe rozwiązania zakładają przyłączenie wytwórcy w przypadku, kiedy jest on gotów ponieść koszty związane z rozbudową sieci w zakresie wymaganym do realizacji przyłączenia. Spółka ocenia, iż uruchomione od dzisiaj zmiany w znacznym stopniu przyczynią się do zwiększenia skali przyłączeń OZE w sieci wysokiego napięcia.

– Podczas webinarium staraliśmy się precyzyjnie przedstawiać założenia i odpowiedzieć na bardzo merytorycznie postawione pytania, które najczęściej dotyczyły sposobu finansowania, wprowadzenia wykonanej rozbudowy sieci do modeli obliczeniowych KSE, czy o komercyjne porozumienie i umowę. Zainteresowanie spotkaniem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się, iż tak wiele osób weźmie w nim udział – dodaje Sebastian Bucholz, Kierownik Biura Przyłączeń i Rozwoju.

Przyłączanie OZE do sieci na zasadach komercyjnych realizowane jest na podstawie Prawa Energetycznego. Wprowadzenie usprawnień poprzedzone zostało dialogiem z branżą OZE i magazynów energii zainicjowaną przez Prezesa URE w 2024 r., którego koordynatorem było PTPiREE.

Źródło: Energa-Operator S.A.

Idź do oryginalnego materiału